Etlik piliç rasyonlarında zerdeçal tozu ilavesinin performans ve antioksidan sisteme etkileri
Effects of dietary turmeric powder on performance and antioxidant system of broiler chicks
- Tez No: 577192
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına zerdeçal tozu (Curcuma longa L.) ilavesinin performans ve antioksidan sisteme olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Beş hafta süreyle yürütülen denemede, yeni kuluçkadan çıkan 80 adet erkek etlik civciv (ROSS 308), benzer canlı ağırlıkta (47.62 g) her birinde 20 hayvan bulunan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar beş hafta boyunca bazal rasyon (kontrol grubu), bazal rasyona 2, 4 ve 8 g/kg Zerdeçal tozu ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir. Yem ve su serbest olarak verilmiştir. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda karkas, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Deneme sonunda hayvanlardan kan örnekleri alınmış ve serumlarında TAS, TOS, ALT ve AST konsantrasyonları incelenmiştir. Deneme sonu itibariyle yem tüketimi,canlı ağırlık kazancı ve yemden yararlanma oranının rasyon muamelesinden etkilenmediği gözlenmiştir (P>0.05). Karkas parametrelerinden sıcak-soğuk karkas ağırlığı, karaciğer ve abdominal yağ ağırlığına rasyon zerdeçal tozu etkili olmamıştır. Karkas randımanı rasyona 8 g/kg zerdeçal ilaveli grupta yükselmiştir. Zerdeçal tozu ilavesi ile serum TOS ve ALT konstrasyonu etkilenirken; TAS, AST konstrasyonları ile OSI değerinin etkilenmediği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar karkas randımanı ve serum ALT konsantrasyonunun rasyona ilave edilcek zerdeçal tozuyla iyileşebileceğini göstermiştir. Etlik piliçlerin oksidatif dengesini iyileştirmede zerdeçal tozunun potansiyele sahip olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of turmeric powder (Cur-cuma longa L.) on broiler rations on performance and antioxidant system. In the five-week trial, 80 male broiler chickens (ROSS 308) from the newly hatched were divided into four feeding groups of 20 animals each with a similar live weight (47.62 g). The animals were fed for five weeks with basal rations (control group), rations with 2, 4 and 8 g / kg of Turmeric powder added to the basal ration. Feed and water are given freely. Daily feed consumption, weekly live weight gain, carcass, liver and abdominal fat weights were determined. At the end of the experiment, blood samples were taken from the animals and TAS, TOS, ALT and AST concentrations were examined. The results showed that, turmeric powder supplementation did not have significant effects on feed intake, live weight gain, feed efficiency ratio, hot and cold carcass weights, liver and abdominal fat weight.