Yerli üretim bir pnömatik tahıl ekim makinasının ekim performansının değerlendirilmesi
The evaluation of sowing performance of the domestic manufactured pneumatic grain seed drill
  1. Tez No: 619618
  2. Yazar: LÜTFİ ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, 32 ayaklı, pnömatik normal sıravari tahıl ekim makinasında, üç farklı tohum çeşidi (buğday 20 kg/da, arpa 16 kg/da ve arpa-fiğ karışımı 18 kg/da), üç farklı hava hızı (17 m/s, 21 m/s ve 25 m/s), iki farklı yapıda düşey iletim borusu (körüklü döküm ve galvanizli boru) ve iki farklı malzemeden yapılmış dağıtıcı başlık (döküm ve sert şeffaf plastik) kullanılmıştır. Bu malzeme ve veriler kullanılarak sıra üzeri ve ayaklar arası tohum dağılım düzgünlüğü ile tohumlarda meydana gelen zedelenmeler belirlenerek, bu parametrelerin tohum dağılım düzgünlüğü ve zedelenme üzerine etkileri laboratuvar ve tarla şartlarında ortaya konmuştur. Çalışmalar sonucunda, ayaklar arası dağılım düzgünlüğünün arpa tohumu için en düşük varyasyon katsayısı (%5,2 ile yeterli grup) KB-PK'da (Körüklü boru-Plastik kapak), buğday tohumunda en düşük varyasyon katsayısı değerleri (%4,9 – %5,9 ile yeterli grup) KB-PK ve KB-DK (Körüklü boru-Döküm kapak) da, arpa-fiğ karışımında ise en düşük varyasyon katsayısı değeri (%4,0 ile orta grup) KB-PK'da elde edilmiştir. GB-DK (Galvanizli boru-Döküm kapak) ve GB-PK (Galvanizli boru-Plastik kapak) kullanılarak yapılan ayaklar arası dağılım düzgünlüğü çalışmalarında bütün sonuçlar yetersiz (VK>%6,3) grupta yer almıştır. Sıra üzeri dağılım düzgünlüğü çalışmasında iyilik derecesi (1, 2 ve 3 tohumlu şeritlerin oranları toplamı) yönünden tüm malzeme kombinasyonlarında ve uygulanan üç farklı hava hızlarında denemelerin büyük bir çoğunluğu %72'nin üzerinde yani çok iyi grubunda yer almıştır. Özellikle KB-PK uygulamasında üç hızda da tüm iyilik kriteri değerleri %72'nin üzerinde tespit edilerek çok iyi grubunda yer almışlardır. Varyasyon faktörü açısından KB-PK uygulamasında 17 m/s hava hızında arpa, 21 m/s hava hızında buğday denemesi hariç bütün denemeler normal sıraya ekime uygundur. Boşluk ve kümelenmeler ise en çok KB-DK uygulamasında oluşmuş, galvanizli boruda ise özellikle plastik kapakla daha çok tek dane ekim karakterine yönelme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different seed varieties (wheat 20 kg/da, barley 16 kg/da and barley-vetch mixture 18 kg/da), three different air speed (17 m/s, 21 m/s and 25 m/s), two different vertical transmission pipes (bellows casting and galvanized pipe) and two different materials of the distributor head (casting and hard transparent plastic) are used. By using these materials and data, the seed distribution evenness between rows and feet and possible damages in seeds were determined and the effects of these parameters on seed distribution uniformity and damage were determined in laboratory and field conditions. As a result of the studies, the lowest coefficient of variation for barley seed (5.2% sufficient group) of KB-PK (Bellows pipe-Plastic cover), the lowest coefficient of variation (4.9 - 5.9%) for wheat germ In KB-PK and KB-DK (Bellows pipe-Casting cover), the lowest coefficient of variation (medium group with 4.0%) in barley-vetch mixture was obtained in KB-PK. All results were in the insufficient (VK> 6.3%) group in the distribution between the feet by using GB-DK (Galvanized pipe-Casting cover) and GB-PK (Galvanized pipe-Plastic cover). The majority of the experiments were over 72%, in other words, very good group in terms of goodness (sum of the ratios of 1,2 and 3 seed strips) in all material combinations and applied three different air velocities in the on-row distribution uniformity study. Especially in KB-PK application, all goodness criteria values were found over 72% at all three speeds and they were in the very good group. In order to achieve uniformity, the majority of the tests are well above 72%. In terms of variation factor, in KB-PK application, all trials are suitable for normal rowing except barley at 17 m / s air speed and wheat at 21 m / s air speed. The gaps and clusters were mostly formed in KB-DK application, whereas in galvanized pipes, it was determined that the tendency towards single grain sowing character was especially with plastic cover.