Betonarme kirişlerde helezonik biçimli geogrid etriye uygulamasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of spiral geogrid stirrup application in reinforced concrete beams
- Tez No: 577198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Betonarme kirişlerin sadece eğilme momenti etkisine karşı donatılması, mukavemetini sağlamaya yetmez. Kirişin kesme kuvveti etkilerine karşı da dayanımının sağlanması gerekmektedir. Yeterli kesme donatısı bulunmayan bir kiriş, artan yük altında, eğilme mukavemetine ulaşmadan, mesnetlere yakın bölgelerde oluşan yatayla yaklaşık 45° eğimli çatlaklarla kırılma durumuna gelebilir. Bu çatlakları meydana getiren asal kayma gerilmelerini, bir düzeye kadar, beton karşılar. Asal çekme gerilmeleri ise, eğik çekme çatlaklarına neden olur; eğik çekmeyi alacak yeterli kesme donatısı yoksa çatlaklar genişler ve kiriş ani olarak kırılır. Bu çalışmanın temel amacı enine donatı olarak çelik yerine geogrid malzemesinin kullanılması ve farklı açılarda helezonik biçimde yerleştirilmesi halinde betonarme kirişlerin yapısal davranışları üzerindeki etkilerini incelemektir. Etriyesiz ve 30, 45, 60, 90 derece biçiminde yerleştirilen geogrid etriyeli kirişler üretilmiş, hazırlanan bu numuneler dört noktalı eğilme deneyine tabi tutularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforcement of reinforced concrete beams only against bending moment effect is not enough to provide its strength. It is also necessary to ensure the strength of the beam against the shear force effects. A beam without adequate shear reinforcement may break under increased load with cracks at a slope of approximately 45° with the horizontal formed in the regions close to the supports without reaching the bending strength. Up to a level, concrete compensates the principle shear stresses that make up these cracks. Principle tensile stresses, on the other hand, cause oblique tensile cracks; if there is not enough shear reinforcement to take the oblique tensile, the cracks widen and the beam breaks abruptly. The main objective of this study is to examine the effects of geogrid material on structural behavior of reinforced concrete beams when using geogrid material instead of steel as cross-section reinforcement and placing them in helical form at different angles. Geogrid beams, which were placed at 30, 45, 60, 90 degrees and without stirrups, were produced and these specimens were examined under four point loading test.