Kimyasal banyo biriktirme tekniği ile farklı parametrelerde büyütülen ZnO nanoyapıların özelliklerinin araştırılması
Investigation of properties of ZnO nanostructures growth by chemical bath deposition technique at different parameters
- Tez No: 577210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL MORKOÇ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, ZnO nanoyapılar basit ve ekonomik bir sentezleme tekniği olan Kimyasal Banyo Biriktirme tekniği ile herhangi bir çekirdek tabaka olmaksızın cam altlıklar üzerine sentezlenerek konsantrasyon ve sıcaklık parametrelerinin yapı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Elde edilen yapıların tümü wurtzite kristal yapısına sahiptir. Konsantrasyon ve sıcaklık parametrelerine bağlı olarak farklı morfolojilerde mikro-nanoçubuk ZnO yapılar ve mikro-nano çubuk, tüp ve tabakalı yapıların bir arada olduğu ZnO hibrit yapılar elde edilmiştir. Yapıların optiksel enerji bant aralığı 3,76–3,93 eV aralığında hesaplanmıştır. En iyi fotokatalitik performansı 200 C' de sentezlenen yapılar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ZnO nanostructures were synthesized on unseeded glass substrates by a simple and economic Chemical Bath Deposition technique and it was investigated effect of the concentration and temperature parameters on the structures. All of the films have wurtzite crystal structure. The structures were obtained in the different morphologies such as unique micro-nano rod, tube and sheet hybrid forms depending on the parameters of concentration and temperature. The optical energy bands of the structures were calculated between 3,76 – 3,93 eV. The structures which is synthesized at 200 C indicated best photocatalytic performance.