Sille-Tatköy ve Yazır (Konya/Selçuklu)arasında kalan bölgeninflorası
The flora of the region among Sille-Tatköy and Yazır (Konya/Selçuklu)
  1. Tez No: 577211
  2. Yazar: DUYGU ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma Sille-Tatköy ve Yazır (Selçuklu / Konya) arasında kalan bölgenin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı Davis tarafından kullanılan kareleme sistemine göre C4 karesi içerisindedir. Çalışma alanından 2016-2019 yılları arasında toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucu 70 familya ve 247 cinse ait 344 takson tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik takson sayısı 35'tir. İçerdikleri takson sayısına göre büyük familyalar sırayla Compositae (Asteraceae) 51, Leguminosae (Fabaceae) 32, Cruciferae (Brassicaceae) 25, Labiatae (Lamiaceae) 24, Gramineae (Poaceae) 22, Boraginaceae 17, Caryophyllaceae 16, Umbelliferae (Apiaceae) 12, Rosaceae 10 ve Ranunculaceae 10'tür. Takson sayısına göre en büyük cinsler ise Astragalus 6, Centaurea 6, Consolida 5, Alyssum 5, Medicago 5, Salvia 4, Allium 4, Galium 4, Silene 3 ve Trigonella 3'tür.
Özet (Çeviri)
This research has been made to determine The flora of the region among Sille-Tatköy and Yazır (Selçuklu / Konya). The research area is in the C4 square according to the Grid system used by Davis. As a result of the examination of plants specimens which were collected from the research area between 2016-2019, 344 taxa that belong to 70 families and 247 genera have been determined. In the research area the number of endemic taxa is 35. The largest families according to the number of taxa in the research area are as follows: Compositae (Asteraceae) 51, Leguminosae (Fabaceae) 32, Cruciferae (Brassicaceae) 25, Labiatae (Lamiaceae) 24, Gramineae (Poaceae) 22, Boraginaceae 17, Caryophyllaceae 16, Umbelliferae (Apiaceae) 12, Rosaceae 10 and Ranunculaceae 10. The largest genera are Astragalus 6, Centaurea 6, Consolida 5, Alyssum 5, Medicago 5, Salvia 4, Allium 4, Galium 4, Silene 3 and Trigonella 3.