Türkiye elektrik dağıtım şebekesinin sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solutions of turkish electricity distribution network
  1. Tez No: 577225
  2. Yazar: MUSTAFA METİN ÖRME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Elektrik enerjisinin geçtiği tüm aşamalar ayrı ayrı önemli olmakla beraber; ülkemizde özellikle“elektrik dağıtımı”kısmının komplike ve standardize olmadığı müşahade edilmektedir. Elektrik dağıtımında elektrik üretimi ve elektrik iletiminde olmadığı kadar tüketici vardır. Dolayısıyla muhattap sayısı üretim ve iletim alanlarına göre çok daha fazladır. Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle beraber, elektrik dağıtım şebekesi üzerindeki uygulamalarda ülke genelindeki yeknesaklık azalmıştır. Bölgeler arasında özellikle idari anlamdaki farklılıklar elektrik dağıtım sektörünün paydaşları olan tüketicileri, yatırımcıları, müteahhitleri, kamu kurum ve kuruluşlarını mağdur edebilmektedir. Bu olumsuzluklar vakit ve nakit kayıplarına sebep olmaktadır. Teknik konularda da farklı lokasyonlarda farklı uygulamalar görülebilmektedir. Enterkonnekte sistemin bir bütün olduğu düşünüldüğünde farklı teknik uygulamaların bu bütüne zarar vereceği aşikardır. Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekesi; yalnızca bölgesel farklılıklardan değil, yıllardır süregelen idari ve teknik hatalardan da muzdariptir. Üniversite-Kamu-Sektör üçlü ayağı sayesinde çözülmesi gereken bir dizi problem vardır. Bugün kişi başına düşen elektrik tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeyi hakkında bilgi vermektedir. Sağlam bir elektrik dağıtım şebekesi, bu konuda sağlıklı bilgi almaya vesile olacaktır. Bunun yanında kayıp ve kaçakların en yoğun olduğu alan da elektrik dağıtımı kısmıdır. Kayıp kaçak oranlarının minimize edilmesi ülke refahımız için önemli parametrelerden biri olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, ülkemizin elektrik dağıtım sistemlerindeki genel sorunları ve bunlara yönelik çözüm yöntemlerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda ilk olarak dağıtım şebekesi tanımlanmış, ardından elektrik dağıtım şebekesinin sorunları üç ana başlık (idari, teknik ve diğer) altında açıklanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although all the stages of electrical energy are important individually, it is observed that the“electricity distribution”part of our country is not complicated and standardized. In electricity distribution, there are more consumers than in electricity generation and electricity transmission. Therefore, the number of interlocutors is much higher than the production and transmission areas. With the privatization of electricity distribution companies, the country-wide uniformity in applications on the electricity distribution network has decreased. Differences in the administrative sense especially among the regions can cause victimization to the consumers that are the stakeholders of the electricity distribution sector, investors, contractors, public institutions and organizations. These obstacles cause time and cash losses. Different applications can also be seen in different technical areas. Considering that the interconnected system is a whole, it is obvious that different technical applications will damage this whole system. Turkey Electricity Distribution Network suffers not only from regional differences but also from administrative and technical errors that have persisted for years. There are a number of problems that need to be solved by the help of tripartite foot of the University-Public-Sector. Today, per capita electricity consumption gives information about the level of development of countries. A powerful electricity distribution network will be instrumental in obtaining proper information. In addition, the area where the losses and leakages are the most intense is the distribution of electricity. Minimizing loss leakage rates is seen as one of the most significant parameters for our country welfare. The aim of this thesis is to reveal the general problems of the electricity distribution systems of our country and the solution methods for them. In this context, the distribution network was first defined, then the problems of the electricity distribution network were explained under three main headings (administrative, technical and the others) and solutions were presented.