Kutu kesitli karayolu köprülerinde en kesit şeklinin dinamik davranışa etkisi
Effect of cross sectional shape on dynamic behaviour of box-girder highway bridges
- Tez No: 577224
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kutu kesitli betonarme karayolu köprülerinin dinamik davranışı üzerinde en kesit şeklinin etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, farklı en kesitli kirişlere sahip olan dört kutu kesitli köprü modellenmiş, modal ve dinamik analizleri yapılmıştır. Yüksek lisans tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kutu kesitli karayolu köprüleri ile ilgili çalışmalar, kutu kesitli köprüler ile ilgili genel bilgiler, kutu kesitli köprülerin yapısal davranışı ve kutu kesitli köprülerin yapım yöntemleri sunulmuştur. İkinci bölümde yapılan çalışmalara yer verilmektedir. Bu bölümde yapılan çalışmalar beş kısma ayrılmıştır. İlk kısımda, model köprü bütün özellikleriyle tanıtılmıştır. İkinci kısımda, sistem modelinin CSiBridge programında oluşturulmasına yer verilmiştir. Üçüncü kısımda, sisteme ait mesnet koşullarının tanımlaması yapılmıştır. Dördüncü kısımda, öngerilme tendonlarının model köprü için tanımlaması ve kesit içindeki yerleşimleri yapılmıştır. Son kısımda, hareketli katar yükü analizi ve kamyon yükü analizi olmak üzere iki tür taşıt yükü analiz durumlarının modellemesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde; yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular tablo ve grafiklerle sunulmuş ve irdelenmiştir. Bu bölümde modal analiz, öngerilmeli tendon yükü analizi, hareketli katar yükü analizi ve kamyon yükü analizi sonuçlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ve tezin devamı niteliğinde yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur. Bu bölümü, kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of cross-sectional shape on the dynamic behavior of box-sectional reinforced concrete highway bridges is investigated. For this purpose, four box-girder bridges with different cross-sections are modeled and their modal and dynamic analyzes are performed. The thesis study consists of four chapters. In the first chapter, the studies about the box-section highway bridges, general information about box-section bridges, structural behavior and construction methods of box-section bridges are presented. The second part includes the studies done. The studies in this section are divided into five sections. In the first part, the model bridge is introduced with all its features. In the second part, the creation of the system model in the CSiBridge program is included. In the third section, definition of the support conditions of the system has been made. In the fourth part, the definition of the prestressed tendons for the model bridge and their placement in the section are made. At the last part, two types of vehicle load analysis cases are carried out, namely, moving load analysis and truck load analysis. In the third chapter, the findings obtained from the studies are presented in the form of tables and graphs, and discussions are made. In this section, the results of modal analysis, prestressed tendon load analysis, moving load analysis and truck load analysis are given. In the fourth chapter, the conclusions obtained from the thesis study and the suggestions that can be made as a continuation of the thesis are presented. This section is followed by references and resume.