Pap-smear testi yapılan kadınların Human Papillomavirus (HPV) bilgi düzeyleri ve kaygı durumları
Knowledge and anxiety status of Human Papillomavirus (HPV) in women undergoing Pap-smear test
- Tez No: 577228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP DAŞIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tiptedir. Araştırma örneklemini, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı'nın jinekoloji ve onkoloji polikliniklerinde 01 Temmuz 2018 ve 28 Şubat 2019 tarihlerinde pap-smear testi yapılan HPV pozitif ve HPV negatif kabul edilen kadınlar olmak üzere 320 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri kadınların tanıtıcı özelliklerini sorgulayan ve HPV bilgi sorularını içeren“Soru Formu”ve“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI)”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasından sonra kadınlara farkındalık oluşturmak amacıyla bilgi broşürü verilmiştir. Vaka ve kontrol grupları arasında homojenlik testi için demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, başarı düzeyi) ve diğer niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U testi, ANOVA ve Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 22-49 yaş arası toplam 320 kadının yaş ortalaması 39.69±6.52, %36.3'nün ilkokul mezunu olduğu, %49.4'nün çalıştığı, %48.4'nün gelir durumunun orta seviyede olduğu saptanmıştır. HPV pozitif kadınlarda ileri yaş, düşük eğitim seviyesi, çalışmayan ve öğrenci olan, ilk cinsellik yaşı ≤19 yaş, düzenli cinsellik oranı ve kondom kullanım oranı HPV negatif kadınlara göre anlamlı fark bulunmuştur. HPV pozitif kadınların HPV bilgi puan ortalaması (8.83±5.33) ile HPV negatif kadınların HPV bilgi puan ortalaması (9.05±4.93) arasında fark bulunmamış ve kadınların HPV bilgi seviyesi düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Method: The research was descriptive. The sample of the study consisted of 320 women, HPV positive and HPV negative women who underwent pap-smear test in the gynecology and oncology outpatient clinics of the Obstetrics and Gynecology Department of Tepecik Training and Research Hospital, Ministry of Health, University of Health Sciences. The research data were collected with“Individual Questionnaire”,“HPV Information Questionnaire”and“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”. After collecting the research data, information brochure was given to women to raise awareness. Pearson chi-square test was used to compare demographic variables (age, gender, achievement level) and other qualitative data for homogeneity test between case and control groups. Percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U test, ANOVA and Kruskall-Wallis test were used to evaluate the data. Results: The mean age of 320 women aged between 22-49 years was 39.69 ± 6.52, 36.3% were primary school graduates, 49.4% worked, and 48.4% income was moderate. A significant difference was found in HPV-positive women compared to HPV-negative women with advanced age, low education level, age of first sexuality ≤19 years, regular sexuality rate and condom use rate. There was no difference between the mean HPV knowledge score of the HPV positive women (8.83 ± 5.33) and the mean HPV knowledge score of the HPV negative women (9.05 ± 4.93).