Niyobyum'un mor ötesi bölgede spektral çizgilerinin sınıflandırılması ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Spectral lines classification and hyperfine structure investigation of Niobium i̇n the ultraviolet region
- Tez No: 577227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada niyobyum (Nb) elementinin, mor ötesi bölgede ( 27922.789 cm-1 - 49261.172 cm-1 ) Fourier Transform Spektroskopi (FTS) yöntemi kullanılarak incelenen spektral çizgileri sınıflandırıldı ve enerji seviyelerinin aşırı ince yapısı incelendi. Atomik niyobyuma (Nb I) ait 517 spektral çizgi, niyobyum elementinin birinci iyonuna (Nb II) ait 726 spektral çizgi ve Nb veya Ne'na ait 491 spektral çizgi gözlendi. 517 Nb I spektral çizgisinden 127'si ilk kez bu çalışmada gözlendi. Sınıflandırılan 473 Nb I spektral çizgisinden 126'sı ilk kez bu çalışmada sınıflandırıldı. 726 Nb II spektral çizgisinden 260'ı ilk kez bu çalışmada gözlendi. Sınıflandırılan 722 Nb II spektral çizgisinden 292'si ilk kez bu çalışmada sınıflandırıldı. Ayrıca aşırı ince yapı analizi ile Nb I elementine ait 8 spektral çizgi incelendi. 6'sı ilk kez bu çalışmada olmak üzere 7 enerji seviyesinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi. Nb II elementine ait 8 spektral çizgi incelendi. 6 enerji seviyesinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi ve literatürdeki değerlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the spectral lines of the element niobium (Nb) observed in the ultraviolet region (27922.789 cm-1 – 49261.172 cm-1) using Fourier Transform Spectroscopy (FTS) method were classified and the hyperfine structure of the energy levels was examined. 517 lines of atomic niobium (Nb I), 726 lines of first ion of niobium (Nb II) and 491 lines of niobium (Nb) or neon (Ne) were observed. 127 of 517 lines of Nb I and 126 of the 473 lines classified of Nb I were observed in this study for the first time. 260 of 726 lines Nb II and 292 of the722 lines classified Nb II were observed in this study for the first time. Moreover, 8 spectral lines of Nb I and 8 spectral lines of Nb II were examined by hyperfine structure analysis. 7 A magnetic dipole hyperfine structure constant of energy levels of Nb I were determined. 6 of the 7 A magnetic dipole hyperfine structure constant of energy levels of Nb I were determined for the first time. 6 A magnetic dipole hyperfine structure constant of energy levels of Nb II were determined and compared with literatüre.