Bir küçük sanayi işletmesindeki risklerin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Investigation of the risks in a small industrial enterprise in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 577263
  2. Yazar: MUZAFFER OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA OĞUZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ülkemizde meydana gelen iş kazaları sayısı oldukça fazladır. Bu kazaların önemli bir kısmı da küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarında meydana gelmektedir. Risk analizi ve risk değerlendirmesi çalışmaları iş sağlığı ve güvenliğine yönelik olarak yapılan en önemli proaktif çalışmalardan biri olup mevzuata uygun olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada bir otomotiv tamir atölyesi iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenerek risk değerlendirmesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle mevcut tehlikeler belirlenerek bu tehlikelere bağlı riskler Fine-Kinney risk değerlendirme yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği ile güvenlik kültürüne yönelik olarak işletmedeki mevcut durum ortaya konmuş ve risk önleme ve azaltmaya yönelik önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Compared to developed countries, the number of occupational accidents in our country is quite high. Most of these accidents occur in small and medium-sized industrial enterprises. Risk analysis and risk assessment studies are one of the most important proactive studies on occupational health and safety and should be carried out in accordance with the legislation. In this study, an automotive repair workshop has been examined in terms of occupational health and safety and risk assessment studies have been carried out. In the study, firstly the existing hazards were identified and the risks associated with these hazards were handled by using Fine-Kinney risk assessment method. Additionally, in the study, the current situation in the enterprise in terms of occupational health and safety and safety culture is revealed and recommendations for risk prevention and mitigation are also included in the study.