Sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği bağlamında enerji yönetimi: ISO 50001 ile ISO 45001 standartlarının entegrasyonu ve işletmelerde uygulanabilirliği
Energy management in the context of sustainable occupational health and safety: Integration of ISO 50001 and ISO 45001 standards and their applicability in enterprises
- Tez No: 998355
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Accidents
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, küresel ölçekte artan enerji maliyetleri ve iklim krizi ve değişen çalışma koşulları bağlamında, enerji yönetimi ile iş sağlığı ve güvenliğinin metal sanayi gibi enerji yoğun ve yüksek riskli sektörlerde sürdürülebilirlik ekseninde birlikte yönetilmesini ele almaktadır. Araştırmanın amacı, ISO 45001 İSG Yönetim Sistemi ile ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi'nin entegrasyonuna yönelik kuramsal ve uygulamaya dönük bir model geliştirmek ve bu modelin İstanbul'da faaliyet gösteren küçük ölçekli bir metal işletmesindeki olası etkilerini analiz etmektir. Araştırmada doküman incelemesi, saha gözlemleri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen verilerle işletmenin mevcut uygulamaları değerlendirilmiş; her iki standardın ortak ve tamamlayıcı hükümleri üzerinden entegre bir yönetim sistemi çerçevesi oluşturulmuştur. Entegrasyon öncesi ve sonrası risk profilinin karşılaştırılmasında HRNS, FMEA ve Fine-Kinney yöntemleri birlikte kullanılmış; enerji ve İSG ile ilişkili tehlikeler çoklu risk analizi yaklaşımıyla puanlanmıştır. Bulgular, ISO 45001 ve ISO 50001'in politika, hedefler, süreç yaklaşımı, risk temelli düşünme ve PUKÖ döngüsü bakımından yüksek düzeyde yapısal uyum gösterdiğini; bu nedenle metal işletmelerinde entegre bir yönetim sistemi kurulmasının uygulanabilir olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, entegrasyonun özellikle enerji yoğun ekipmanlar ve operasyonel kontrol adımlarında risk skorlarını düşürme ve İSG–enerji performans göstergelerini iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstererek, benzer işletmeler için entegre politika, ortak performans göstergeleri ve çoklu risk analizine dayalı pratik bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study addresses the joint management of energy management and occupational health and safety (OHS) from a sustainability perspective in energy-intensive and high-risk sectors such as the metal industry, in the context of rising energy costs, the climate crisis and changing working conditions worldwide. The aim of the research is to develop a theoretical and practice-oriented model for the integration of the ISO 45001 Occupational Health and Safety Management System and the ISO 50001 Energy Management System, and to analyse the potential effects of this model in a small-scale metal enterprise operating in Istanbul.For the comparison of the risk profile before and after integration, the Hazard Rating Number System (HRNS), Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) and the Fine–Kinney method were used together, and hazards related to energy and OHS were scored using a multiple risk analysis approach. The findings show that ISO 45001 and ISO 50001 exhibit a high degree of structural compatibility in terms of policy, objectives, process approach, risk-based thinking and the Plan–Do–Check–Act (PDCA) cycle, and therefore that establishing an integrated management system in metal enterprises is feasible. By demonstrating that integration has the potential to reduce risk scores particularly for energy-intensive equipment and operational control steps and to improve OHS and energy performance indicators, the study proposes a practical roadmap for similar enterprises based on an integrated policy, shared performance indicators and multiple risk analysis.