Bazı imidazol türevli ligantlarla Ag(I) komplekslerinin sentezi, spektroskopik termal ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, termal and structural properties of Ag(I) complexes with some imidazole derivatives ligands
- Tez No: 577262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada 1-metilbenzimidazol (1-MeBim), 1,2-dimetilimidazol (1,2-diMeim), 2-metilimidazol (2-Meim) ve 2-(2-Aminofenil)-1H-benzimidazol (2-APhenBim) ligantları kullanılarak [Ag(1-MeBim)2].[Ag(NO3)2] (1), [Ag(1,2-diMeim)].(NO3) (2), [Ag(2-Meim)2].(H2O)2.(NO3) (3) ve [Ag(2-APhenBim)2].(NO3) (4) kompleksleri sentezlendi. Komplekslerin yapıları, Fouirer Transform Infrared Spektroskopi (FT-IR) ve X-ışını tek kristal teknikleriyle aydınlatıldı. Komplekslerin IR spektrumlarında 566-663 cm-1 aralığında düşük şiddetli piklerin Ag-N bağına ait oldukları düşünülmektedir. C=N gerilme titreşim frekanslarının düşük dalga sayısına kayması kompleks oluşumunu desteklemektedir. Termik davranışları TG, DTG ve DTA teknikleriyle incelendi. Termik analiz verilerinden komplekslerin bozunmaya başlamadan önce eridiği görülmektedir. [Ag(1-MeBim)2].[Ag(NO3)2], [Ag(2-Meim)2].(H2O)2.(NO3) ve [Ag(2-APhenBim)2].(NO3) kompleksleri iki basamakta Ag(1,2-diMeim)2].(NO3) kompleksi tek basamakta bozunmaktadır. Ekzotermik olarak bozunan komplekslerin kalan son ürünleri AgO'tir. X-ışını tek kristal çalışmalarında tüm komplekslerde imidazol türevi ligantların bağlanmasıyla merkez atomunun koordinasyon geometrisinin doğrusal olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, [Ag(1MeBim)2].[Ag (NO3)2] (1), [Ag (1,2-diMeim)].(NO3) (2), [Ag(2-Meim)2].(H2O)2.(NO3) (3) and [Ag(2-APhenBim)2].(NO3) (4) complexes were synthesized using 1-methylbenzimidazole (1-MeBim), 1,2-dimethylimidazole (1,2-diMeim), 2-methylimidazole (2-Meim) and 2-(2-Aminophenyl) 1H benzimidazole (2-APhenBim) ligands. The structures of the complexes were illuminated by Fouirer Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) and X-ray single crystal techniques. In the IR spectra of the complexes, low intensity peaks in the range of 566-663 cm-1 belong to the Ag-N bond. The shift of the stress vibration frequencies C=N to the low wave number supports the formation of complex. Thermal behavior was investigated by TG, DTG and DTA techniques. It is seen from the thermal analysis data that the complexes melt before they begin to degrade. [Ag(1-MeBim)2].[Ag(NO3)2], [Ag(2-Meim)2].(H2O)2.(NO3) and [Ag(2-APhenBim)2].(NO3) complexes were degraded in two steps and [Ag(1,2-diMeim)2].(NO3) complex was carried out in one step. The decomposition of complexes was exothermic. The final degradation products are AgO. In X-ray single crystal studies, it was determined that the coordination geometry of the central atom was linear by binding of imidazole derivative ligands in all complexes.