Çelik konstrüksiyon sanayi yapılarının eski ve yeni yönetmeliklere göre karşılaştırmalı analizi
Comparatıve anaylsıs of steel constructıon ındustry structures by old and new codes
- Tez No: 577268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çelik yapılar ile ilgili yönetmelik ve standartlar açısından 2016 yılından itibaren Türkiye'de köklü değişiklikler yaşanmıştır. Daha önceden yürürlükte olan“TS648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları”yürürlükten kaldırılmış, 2016 yılı itibariyle“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapımına Dair Esaslar (ÇYTHYDE)”yayınlanmıştır. Ayrıca 2007 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY2018), 2018 yılında yeni deprem yönetmeliği yayınlanmasının ardından 2019 yılı itibariyle tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Bu çalışmada, yenilenen deprem yönetmeliği ve değişen tasarım kurallarının, çelik yapıların maliyetine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, 2007 ve 2018 deprem yönetmelikleri karşılaştırılmış, deprem hesabı yapılırken izlenen adımların farklılıkları açıklanmıştır. Ayrıca TS648'e göre tasarım yaklaşımı olan“Emniyet Gerilmeleri Yöntemi”ile 2016 yılında yayınlanan ÇYTHYDE yönetmeliğinde yer alan“Güvenlik Katsayılarına Göre Tasarım”yöntemleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, seçilen örnek bir sanayi yapısının dört farklı durum için analiz ve tasarımı yapılmış, ortaya çıkan güvenli kesitler için maliyet farkları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has experienced drastic changes in terms of regulations and standards related to steel structures since 2016. Previously“TS648 Building Code For Steel Structures”which was in force was ablosihed and“Principles of Design, Calculation and Construction of Steel Structures”(PDCCSS) was published in 2016. Also Turkey Building Earthquake Regulations enacted in 2007 has been totally repealed in 2019 after the new earthquake regulations which was published in 2018. In this study, it is aimed to measure the effect of renewed earthquake regulations and changing design rules on the cost of steel structures. In the first part of the study, the earthquake regulations of 2007 and 2018 were compared and the differences of the steps taken during the earthquake calculations were explained. In addition, the design approach“Allowable Stress Design”according to the TS648 and PDCCSS regulation which was published in 2016 were explained. In the second part of the study, the analysis and design of the selected industrial structure for four different situations were made and the cost differences for the resulting safe sections were indicated.