Etkileşen eliptik galaksilerin sayı yoğunluklarının incelenmesi
Investigation of the number densities of interacting elliptical galaxies
  1. Tez No: 577269
  2. Yazar: MÜGE GÖRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında CFHTLS-W1 alanındaki 194735 (i < 22) eliptik galaksi incelenmiş ve bunlardan 1950 etkileşen eliptik galaksi çifti belirlenmiştir. Bu galaksiler aynı alandaki tüm eliptik galaksilerin yaklaşık %1'ini oluşturmaktadır. Ayrıca etkileşen galaksilerin oranlarının kırmızıya kayma ile değişimi incelenmiş ve günümüze geldikçe (z ~ 0) bu oranın arttığı belirlenmiştir. Bu değişim bir kuvvet kanunu ile modellenmiş ve etkileşen eliptik galaksilerin oranı için f_m=3.80 ± 0.20 〖(1+z)〗^(-1.55 ±0.30) bağıntısı elde edilmiştir. Evrende genel etkileşen galaksi oranları azalırken, etkileşen eliptik galaksi oranlarının artması spiral galaksilerin eliptik galaksilere dönüştüğünün ve eliptik galaksi popülasyonunun arttığının bir göstergesidir. Belirlenen galaksi çiftleri ışınım güçlerine göre büyük ve küçük birleşme gösteren sistemler olarak sınıflandırılmıştır. 1434 galaksi çiftinin büyük birleşme, 516 galaksi çiftinin de küçük birleşme geçirdiği bulunmuştur. Hem genelde hem de büyük ve küçük birleşme olarak ayrıldıklarında, galaksi çiftlerinin bileşenlerinin aynı (g-r) renklerine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 1950 merging elliptical galaxy pairs have been identified among 194735 (i < 22) elliptical galaxies in the CFHTLS-W1 field. These galaxies constitute 1% of all elliptical galaxies in the same field. Dependence of the fraction of merging elliptical galaxies to redshift has been investigated. It has been found that the fraction of those galaxies increases towards smaller redshifts (z ~ 0). A power-law model has been applied in order to obtain fraction of merging elliptical galaxies as a function of redshift reveals f_m=3.80 ± 0.20 〖(1+z)〗^(-1.55 ±0.30). In general, fraction of merging galaxies decreases towards z ~ 0. The increase in the fraction of merging elliptical galaxies implies that spiral galaxies are transformed into ellipticals which in turn increase the elliptical galaxy population. Identified merging elliptical galaxies are classified as major and minor based on their luminosity. 1434 major and 516 minor mergers have been found. Both for the whole sample and for individual merger types (e.g. major, minor), the obtained (g-r) color distribution for the merging components are similar.