Dilovası/Kocaeli bölgesindeki toprak numunelerindeki doğal ve yapay radyoaktivite konsantrasyonlarının belirlenmesi
Natural and artifical radioactivity concentrations of soil samples in Dilovasi district of Kocaeli, Turkey
- Tez No: 577272
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZKAN GÜRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dilovası, Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesidir. Bu bölgede radyoaktivite seviyeleri hakkında bilgi bulumadığı için Dilovası ilçesindeki belirlenen koordinatlardaki radyasyon riskini belirlemek ve radyoaktivite seviyelerinin veritabanını oluşturmak amacı ile 29 farklı toprak örneği toplandı. Toprak örneklerinde 238U, 232Th, 40K ve 137Cs'nin aktivite konsantrasyonları % 25 verime sahip HPGe (High Purity Germanium) dedektörü kullanılarak belirlendi. 238U izotopunun en yüksek spesifik aktivite değeri 48,61 ± 2,2 Bq kg-1 (D20), 232Th izotopunun en yüksek spesifik aktivite değeri 57,96 ± 2,07 Bq kg-1 (D22), 40K izotopunun en yüksek spesifik aktivite değeri 160,75 ± 0,01 Bq kg-1 (D17) ve 137Cs izotopunun ise en yüksek spesifik aktivite değeri 8,57 ± 0,06 Bq kg-1 (D17) olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, numune örneklerinin büyük bir kısmında oldukça düşük radyoaktivite seviyeleri gözlenmiştir. Ölçülen bu radyoaktivite seviyeleri çevresel sağlık sorunu oluşturmayacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Dilovası is Turkey's largest organized industrial zone. Since there was no information about radioactivity levels in this region, 29 different soil samples were collected in order to determine the radiation risk at the determined coordinates in Dilovası district and to create a database of radioactivity levels. Activity concentrations of 238U, 232Th, 40K and 137Cs in soil samples were determined by using HPGe (High Purity Germanium) detector with 25% yield. Highest specific activity value of 238U isotope 48,6 ± 2,2 Bq kg-1 (D20), highest specific activity value of 232Th isotope 58,0 ± 2,1 Bq kg-1 (D22), highest specific activity of 40K isotope value of 160,75 ± 0,01 Bq kg-1 (D17) and the highest specific activity value of 137Cs isotope was determined as 8,57 ± 0,06 Bq kg-1 (D17). In this study, very low radioactivity levels were observed in the majority of sample samples. These measured radioactivity levels do not cause environmental health problems.