Çengiz soylu devletlerde kabile reisleri
Tribal chieftains in the Genghisid states
  1. Tez No: 577282
  2. Yazar: OZAN EREN ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çengiz Han'dan önce herhangi bir siyasi yapı oluşturamayan Moğol kabileleri tamamen gündelik uğraşlar içerisindeydiler. Çengiz Han'ın ortaya çıkışıyla birlikte bu kabileler bir sistem etrafında toparlandılar ve yeniden teşkilatlandırılarak TürkMoğol İmparatorluğu'nun temelini oluşturdular. Ancak Çengiz Han'ın ölümü, torunlarının belirli kabilelerle yeni coğrafyalara göçmesine ve kabile sisteminin canlanmasına neden oldu. Kabile reisleri, bağlı bulundukları devletin askerî gücünü oluşturuyordu. Bununla birlikte ellerindeki nüfus gücü, vergi potansiyeli ve ticaret yaptıklarından dolayı ekonomik güçleri hanları kabile reisleri ile iyi geçinmek zorunda bıraktı. Kabile reisleri bu güçlerinin farkında olduklarından dolayı, bir süre sonra devletle olan bağlarını gevşetmeye başladılar. Başta han olmak üzere, bürokrasi ve askeriye üzerindeki baskıları arttırarak kritik dönemlerdeki görevlere kendi adamlarını tayin etmeye başladılar. Hatta Altın Orda'da Nogay gibi güçlü olan emîrler bunlarla da yetinmeyerek hanları dahi değiştirme yoluna gittiler. Bununla birlikte kabile reislerinin bu tahakküm süresi, her üç ardıl devlet için de fazla uzun sürmemiştir. İncelediğimiz üç devlette de kabile reisleri bütün güç ve hırslarına rağmen, hanların kararlı tutumu ve diğer kabile reislerinin de hanlara verdikleri destekle ani bir şekilde ortadan kaldırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Mongol tribes who could not create any political structure before Genghis Khan were in total dailystruggle. With the emergence of Genghis Khan, these tribes gathered around a system and reorganized the foundation of the Turkish-Mongol Empire. However, the death of Genghis Khan caused his grandchildren to migrate to new geographies with certain tribes and to revive the feudal system. The chieftains were the military power of the state to which they belonged. However, economic power due to their population power, tax potential and trade forced the khans to get along well with tribal chieftains.Since the chieftains were aware of these forces, after a while they began to loosen their relations with the state.They started to appoint their own men to the mission in critical periods by increasing the pressure on the bureaucracy and the military, especially khan.Even as strong as Nogay in the Golden Horde thechieftains were not satisfied with these, and they even changed the khans. However, the period of domination of these chieftainsdidnot last too long for all three consecutive states. Despite all their power and ambition, they were abruptly eliminated by the stable attitude of the khans and the support of the other chieftainers.