Finansal istikrar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Panel veri analizi
The effect of financial stability on economic growth: Panel data analysis
  1. Tez No: 692462
  2. Yazar: CENGİZ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde finansal gelişme ve ekonomik büyüme ilişkisi bir başka deyişle finansal kesim ve reel kesim ilişkisi çokça tartışılmaktadır. Finansal gelişme bir ülkenin finansal piyasasındaki finansal araçların çeşitliliğinin artması ve söz konusu finansal araçların daha sık kullanılır hale gelmesidir. Finansal gelişme; finansal derinleşme, finansal istikrar, finansal erişim ve etkinlik olmak üzere 4 parametreyi bünyesinde barındırmaktadır. Finansal gelişmenin unsurlarından biri olan finansal istikrar finansal sistemin maruz kaldığı şoklar karşısında tasarrufların yatırımlara aktarılması sürecinde bir kesinti yaşanmaksızın ve ödemeler sistemi zarar görmeksizin finansal sistemin bu şoklara direnebilmesi durumudur. Bu çalışmada finansal istikrarın 1996-2019 yılları arasında gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerinde etkileri panel veri analiz tekniğiyle analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Aynı değişkenlerin kullanıldığı aynı zaman boyutunda iki farklı panel veri setiyle model kurularak yapılan araştırma sonucunda finansal istikrarın gelişmiş ülkeler için ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Gelişmekte olan ülkeler için ise anlamlı bir model elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the relationship has been widely discussed between financial development and economic growth, in other words, the relationship between the financial sector and the real sector. Financial development is defined as increasing the diversity of financial instruments in the financial market and using financial instruments more often. Financial development includes 4 parameters: financial deepening, financial stability, financial access and effectiveness. Financial stability, one of the elements of financial development is the state in an economy that the financial system is able to withstand the shocks without causing processes that impair the transmission of savings to investments and without damaging the payments system. In this study, the impact of financial stability as one of the components of financial development on economic growth was analyzed and compared each other covers developed and developing countries between the period 1996-2019 using panel data analysis technique. As a result of the study; it has been conducted with two different panel data sets in the same time dimension using the same variables; financial stability has a positive effect on economic growth for developed countries, but not significant model able to obtain for developing countries.