Tasvir-i Efkâr gazetesi üzerine bir inceleme (Yıl: 1915-1916 / sayı 1505-1824)
An analysis on Tasvir-i Efkâr newspaper (Year: 1915-1916 / issues: 1505-1824)
- Tez No: 577286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Toplumsal yapının birçok yönlerinin anlaşılmasında gazete önemli veriler sunar. Toplumun ekonomik, siyasi ve sosyal yönden değişimlerini sütunlarına taşıyan gazete, bu yönüyle diğer haber alma vasıtalarından farklılık gösterir. Birinci Dünya Harbi'nin çıkmasından sonra milletler sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik buhrana duçar oldu. Şüphesiz bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de Osmanlı Devleti idi. Ayrıca bu durum yeni bir Türk devletinin de doğmasına zemin hazırlıyordu. Osmanlı Devleti dâhilinde yayımlanan yerli ve yabancı gazetelerin içinde Tasvir-i Efkâr gazetesi hem basım teknikleri hem de yazar kadrosu bakımından diğer gazetelerden ileride idi. Bu çalışmada 1862'de yayım hayatına başlayan Tasvir-i Efkâr gazetesinin 1505-1824 numaralı sayılarını inceledik. Toplamda 319 adet olan bu sayılar gerekli incelemelerin ardından farklı kategoriler altında toplanıp değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda şahit olduk ki, Tasvir-i Efkâr siyasal, sosyal, kültürel ve edebî açıdan büyük ve zengin malzemeyi bünyesinde barındırıyor. Bu çalışma vasıtası ile bu malzemeler bilim dünyasının istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Newspaper provide important data in the understanding of many aspects of social structure. The newspaper, which carries the economic, political and social changes of society to its columns, differs from other means of information in this respect. After the outbreak of the First World War, nations exposed to social, cultural, political and economic crisis. Undoubtedly, one of the most affected by this situation was the Ottoman Empire. In addition, this situation paved the way for the emergence of a new Turkish state. Among the domestic and foreign newspapers published within the Ottoman Empire, Tasvir-i Efkâr was ahead of other newspapers in terms of both its publishing techniques and its staff. In this study, we have analysed the issues numbered 1505-1824 of Tasvir-i Efkâr newspaper, which started its publication life in 1862. These numbers, which totaled 319, have been collected and evaluated under different categories after the necessary examinations. At the end of the study, we have witnessed that Tasvir-i Efkâr contains immense and rich materials inpolitical, social, cultural and literary fields. By this work, these materials have been made available to science world.