Üsküdarlı Aşkî'nin Delîlü's-Sâlikîn adlı eseri (İnceleme/Transkripsiyonlu metin)
Üsküdarlı Aşkî's Delîlü's-Sâlikîn (Analyze/Transcription text)
- Tez No: 577287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Üsküdarlı Aşkî 16. yüzyılda yaşamış ve dîvânından başka bilhassa tasavvufî meseleler üzerine kurulu mesnevîler kaleme almıştır.“Üsküdarlı Aşkî'nin Delîlü's-sâlikîn adlı eseri: inceleme/transkripsiyonlu metin”başlığını taşıyan bu çalışmada ana nokta, yaratılış bahsinde yazılmış bu eserde şairin meseleye bakışı ve benzer konularda kaleme aldığı diğer eserleriyle mukayesesidir. Çalışmaya konu olan metnin yazması Staatsbibliothek zu Berlin (Berlin Devlet Kütüphanesi)'de Ms. or. oct. 2637 numarasıyla Dürrî mahlaslı bir şair adına“Dalīl assālikīn”olarak kayıtlıdır. 35 varak olarak kaleme alınmıştır ve okunaklı bir yazıya sahiptir. Şimdilik bilinen tek nüsha budur. Araştırmamızda Üsküdarlı Aşkî'nin Delîlü's-sâlikîn adlı eseri Latin alfabesine aktarılmış, muhteva özellikleri ifade edilmiş ve şairin Delîlü's-sâlikîn'le benzerlikler gösteren diğer iki mesnevîsiyle karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Eserde geçen bazı dinî ve tasavvufî kavramlarla ilgili bilgiler verilmiş ve Delîlü's-sâlikîn'de geçtikleri beyitlerle konu daha açık bir hâle getirilmeye çalışılmıştır. Şimdiye kadar varlığından haberdar olunmayan bu eserin yapılan karşılıklı okumalar ve eserdeki bilgiler ışığında Üsküdarlı Aşkî'ye aidiyeti ispatlanmıştır. Son olarak metnin daha iyi anlaşılabilmesi için günümüz Türkçesiyle nesre çevirisi araştırmacıların istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Üsküdarlı Aşkî who lived in the 16th century has composed mystical mesnevis alongside his dîvân. This study titled:“Üsküdarlı Aşkî's Delîl as-sâlikîn: analyze and transcription text”has a focus on Aşki's mesnevi written on the creation of the universe and its textual similarities with the authors other works. The manuscript of the authors work is a part of the Berlin State Library Collection (Ms. or. oct. 2637 ) and it is catalogued under the pen-name Dürrî. The manuscript is 35 folios and written with a readable hand-writing. This is for now the only known copy of the work. In this study Aşkî's Delîl as-sâlikîn is transcribed, its content is examined and it is compared to two other mesnevis of the author. İnformation on the mystical and religious terminology is tried to be explained and also by giving examples from the text is given in order to make the topic more clear. In this study by comparing different text and using the information in the text it is proved that this unknown text is a work of Üsküdarlı Aşkî. Finally the text is translated into Modern Turkish prose in order to make it more understandable and it is presented to the use of the researchers.