Fındık tarımı çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin fiziksel ve ergonomik tehlikelerle ilgili bilgi düzeylerine etkisi
The effect of occupational health and safety education on hazelnut agriculture workers' knowledge levels related to physical and ergonomic hazards
  1. Tez No: 577338
  2. Yazar: OĞUZHAN TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma; Trabzon Arsin ilçesinde yaşayan 60 fındık tarımı çalışanının fındık tarımında karşılaştıkları tehlike ve risklere dikkat çekmek, iş sağlığı ve güvenliği rehberi doğrultusunda hazırlanacak eğitimin ne kadar etkili olabileceğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Müdahale çalışması olarak yapılan bu araştırmada katılımcılara verilecek iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ve broşürü öncesinde temel bilgi düzeyini belirlemek amacıyla ön test uygulaması yapılmıştır. Eğitim ve broşür verildikten iki hafta sonra son test yapılarak bireylerin bilgi düzeyindeki artış belirlenmiştir. 35 sorudan oluşan anket formunun ilk 10 sorusu sosyodemografik özellikleri belirleyici, 25 sorusu ise iş sağlığı ve güvenliği hakkında temel bilgi düzeyini belirleyici sorulardan oluşmaktadır. Katılımcıların % 53.3'ü erkek olup yaş ortalamaları 43.0±14.4 ve %46.7'si kadın olup yaş ortalamaları 37.2±15.0 yıldır. Bireylerin %60.0'ı fındık tarımıyla uğraşırken kaza geçirdiğini, %71.7'si daha önce iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili herhangi bir eğitim almadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with 60 workers living in the Arsin district of the province of Trabzon and working in hazelnut farming in order to draw attention to the hazards and risks of hazelnut farming and to show the effectiveness of the training to be prepared in line with the occupational health and safety guidelines. In this intervention study, a pre-test was applied to determine the basic knowledge levels prior to the occupational health and safety training and the brochure to be given to the participants. Two weeks after giving the training and the brochures, the post-test was applied to determine the increase in the knowledge levels of the individuals. The first 10 items of the 35-item questionnaire were the questions to determine sociodemographic characteristics and remaining 25 items were consisting of questions to determine the basic knowledge level about occupational health and safety. Of the participants, 53.3% was male and their mean age was 43.0±14.4% and 46.7% was female and the mean age of the females was 37.2±15.0 years. Of the individuals, 60.0% had accidents while working in hazelnut farming, and 71.7% had never received any training related to occupational health and safety.