Osmanlı Devleti'nde Pasaport Nizamnameleri ve bunların uygulamadaki boyutları
Passport Regulations in Ottoman State and their extents in practice
- Tez No: 577345
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Osmanlı Devleti'nde doğrudan pasaport işlemlerini düzenleyen ilk nizamname 1867 tarihli Pasaport Odası Nizamnamesi'dir. Bu nizamnameden sonra 1884 ve 1894 yıllarında iki nizamname daha yürürlüğe girmiştir. Son nizamname olan 1894 Pasaport Nizamnamesi, 1911'de Pasaport Kanunu'nun yürürlüğe girmesine kadar uygulamada kalmıştır. Bu bakımdan Osmanlı Devleti'nde 1867'den 1911 yılına kadar gerek Osmanlı tebaasının gerekse de yabancıların ülkeden çıkışlarında veya ülkeye gelişlerinde pasaport işlemleri bu nizamnameler esas alınarak yapılmıştır. Bu nizamnamelerin yürürlüğe girdikten sonra bütün hükümlerinin uygulanmasındaki en büyük engel ise yabancı devletlerin yabancıların pasaport prosedürleriyle ilgili hükümlerine yönelik itirazları olmuştur. Bazı hususlarda ise pasaporta yönelik nizamnamelere ilave olarak idari düzenlemelere de gidilmiştir. Diğer yandan pasaportun şahısların tabiiyetini gösteren bir belge olmasından dolayı pasaport özelinde tabiiyet kaynaklı kronikleşen sorunlar da yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first statute, which regulated passport transactions in the Ottoman Empire, was the Bill of Passports' Chamber, dated 1867. After the ratification of this law, two more statutes were legislated in 1884 and 1894. The latter has remained in force until a new Law of Passport introduced in 1911. Therefore, passport transactions of both the Ottoman subjects and foreigners were regulated on the bases of these statutes between 1867 and 1911. The biggest impediment to the execution of these laws was foreign states' objections to the passport procedures for foreigners. One the one hand, additional regulations for the administration of passport transactions were passed due these oppositions. On the other hand, some problems regarding the foreigners' passport transactions got chronic and remained unresolved.