Jinekolojik kanserli kadınların cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi
Examining the quality of sexual life in women with gynecological cancer
  1. Tez No: 577344
  2. Yazar: SİBEL DELİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BİLSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma jinekolojik kanserli kadınların cinsel yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 29 Haziran -29 Eylül 2018 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesine başvuran jinekolojik kanser tanısı almış ve tedavi gören 350 kadın oluşturmuştur. Örnekleme gidilmemiş evrenin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, tanıtıcı özellikler formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın Formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS programında değerlendirilmiştir. Araştırmada jinekolojik kanserli kadınların cinsel yaşam kalitesi düşük düzeyde (34.1±10.2) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the quality of sexual life in women with gynecological cancer. The universe of the study consisted of 350 women who were diagnosed with gynecological cancer and receiving treatment in Gaziantep University Faculty of Medicine Şahinbey Research and Application Hospital and Gaziantep Cengiz Gökçek Gynecology and Obstetrics Hospital between June 29 and September 28, 2018. The whole sample was included in the study. The data of the study were collected by using the Introductory Features Form and the Quality of Sexual Life Scale-Female form. The data were evaluated in SPSS program. The quality of sexual life in women with gynecological cancer was found to be low (34.1±10.2).