Psikotik bozukluklarda DICER, DROSHA ve XPO5 genlerinin ekspresyon düzeylerinin ve polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of expression levels and polymorphisms of DICER, DROSHA and XPO5 genes in psychotic disorders
  1. Tez No: 577346
  2. Yazar: MERVE KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Psikotik bozukluklar, genetik faktörlerin rol aldığı kompleks kalıtsal nöropsikiyatrik hastalık grubudur. Toplumda en yaygın görülen psikotik bozukluk şizofrenidir. Genel nüfusun %1'ini etkileyen, pozitif ve negatif semptomlarla karakterize edilen şizofreninin, genetik alt yapısı hala tam olarak aydınlatılamamıştır. Şizofreni genetiğinde yapılan çalışmalar son yıllarda miRNA'lar üzerinde yoğunlaşmıştır. 19-24 nükleotid uzunlıuğunda, tek zincirli ve kodlanmayan miRNA'lar, nöropsikiyatrik hastalıklarda gen ekspresyonunun değişiminden sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca miRNA biyogenezinde yer alan gen polimorfizmlerinin toplu olarak miRNA ekspresyon seviyesinde değişime neden olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada miRNA biyogenezinde yer alan DICER, DROSHA ve XPO5 genlerinin ekspresyon düzeyleri ve polimorfizmleri, hasta (n=94) ve sağlıklı (n=90) bireylerin kan örneklerinde belirlendi. Kan örnekleri etik kurallar göz önünde bulundurularak Pamukkale Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan elde edildi. Seçilen genlerin ekspresyon düzeyleri ve polimorfizmleri, Real Time PCR'da karşılaştırmalı CT yöntemi ve genotipleme yöntemi kullanılarak analiz edildi. Analiz sonucundan elde edilen bulgular Shapiro Wilk testi, Student's t-test, Ki-Kare testi ve ANOVA analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda DICER, DROSHA ve XPO5 gen polimorfizmlerinin genotip ve allel dağılımları ile psikotik bozukluk olma riski arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Psychotic disorders are a complex group of hereditary neuropsychiatric disorders involving genetic factors. The most common psychotic disorder in the community is schizophrenia. The genetic background of schizophrenia, characterized by positive and negative symptoms, affecting 1% of the general population, is still not fully understood. Studies on genetics of schizophrenia have focused on miRNAs in recent years. Single-stranded and non-encoded miRNAs, 19-24 nucleotides in length, are responsible for altering gene expression in neuropsychiatric disorders. Furthermore, it is thought that gene polymorphisms in miRNA biogenesis may cause a change in miRNA expression level collectively. In this study, expression levels and polymorphisms of DICER, DROSHA and XPO5 genes in miRNA biogenesis were determined in blood samples of patients (n = 94) and healthy (n = 90) individuals. Blood samples were obtained from Pamukkale University Psychiatry Department considering ethical rules. Expression levels and polymorphisms of selected genes were analyzed using Real Time PCR using comparative CT and genotyping methods. The results obtained from the analysis were evaluated statistically by using Shapiro Wilk test, Student's t-test, Chi-Square test and ANOVA analysis. There was no significant relationship between genotype and allele distribution of DICER, DROSHA and XPO5 gene polymorphisms and the risk of psychotic disorder.