MCS-51 Mikrodenetleyici uygulamaları
8051 Mikrocontroller applications
  1. Tez No: 57738
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN DİBEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
8051 MİKRODENETLEYİCİ UYGULAMALARI Anahtar Kelimeler : Mikrodenetleyici, Kontrol, Bit, Byte, Süreç özet : Bu çalışmada son 15 yılda endüstriyel otomasyondan tüketici sistemlerine kadar geniş bir alanan hizmet eden mikrodenetleyici anlatılmaktadır. mtel'in MCS-8051'i her yönüyle (Port yapıları, Bellek yapısı, Zamanlayıcı/Sayıcı, Kesmeler, Reset yapısı, Komut Kümesi) anlatılmaktadır. Bu yapılar incelenerek bir süreç denetimi ve iki asansör programı 8051 makina dilinde yazılmıştır.Bu programlar 8051 Simulator programında denenerek çalıştırılmıştır.Burada özellikle 8051 'in bit adresleme ve bit işleme özelliklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
II 8051 MICROCONTROLLER APPLICATIONS Keyword:MİCTocantroller,Canlrol, Bit,Byte, Process. Abstract: tn this study, microcontrollers, whic have found a wide range of applications area in last IS years from industrial otomation to customer systems, are exerninedAs an exemple to microcontrollers, the Intel MCS-8051 has been exemined in every aspect (port stracture, memory organization, timer/counters stracture, reset stracture and instruction set ) After a detailed exemination of this structure, a process control program and two lift-control programs have been implemented in 8051 assambly code.These programs lies been tested and run succesfulry on a 805 1 simulator program.In thet study the 805 l's bit addressing and bit processing feature have been used spesifically.