Sivil itaatsizlik: Şiddetsizlik, yükümlülük ve söylem
Civil disobedience: Nonviolence, obligation and discourse
  1. Tez No: 577426
  2. Yazar: MURAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET HANİFİ MACİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde çoğullaşan ve muğlaklaşan haksızlıklar sivil itaatsizlik eylemleri ile dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ancak çoğullaşan ve muğlaklaşan bu haksızlıklar toplumsal bağın paradoksal dayanağını oluşturur. Çünkü temelde kötü olan ve insanları birbirine karşı yabancı ve tahammülsüz kılan bu haksızlıklar aynı zamanda insanlar tarafından iyi olarak algılanmakta ve dolayısıyla insanları bir araya getiren güç olarak anlaşılmaktadır. Bir kolektife içinde sergilenen şiddetsizlik stratejilerinin başarısız olmasının temel nedeninin de bu olduğunu ifade edebiliriz. Bu yüzden bu tezde çeşitli dengelerin (şiddet ve şiddetsizlik, yasallık ve meşruluk, zorunlu savunma ve politik sorun) birleştirilmesiyle elde edilen toplumsal ve hukuksal alanların paradoksal yapısı ifade edilmeye çalışıldı. Bir taraftan sivil itaatsizlik tartışmaları üzerindeki belirsizlikler, diğer taraftan hukukun cevap veremediği ve gerekçelendiremediği politik sorun davaları ve mahkemelerin eylemcilerin zorunlu savunmalarına yönelik verdiği radikal kararlar, tezimizin odak noktasını oluşturur. Tezimizde tüm bunlarla birlikte, yargının sivil itaatsizlik eylemcilerine verdiği radikal cezalara yönelik eleştirel bir bakış açısı sunmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Today, the injustices pluralised and ambiguated are tried to be converted by means of civil disobedience acts. However, these injustices consist of the paradoxical baseline of the social relationships. Because, these injustices, which are bad in reality and which make people stranger and impatient to each other, are also perceived by many people as a good thing and accordingly as a power that bring people together. It can be referred that this conception is the main reason of the fail of nonviolence strategies displayed in a collective. Therefore, it was endeavoured in this study to reveal the paradoxical structure of the social and legal areas obtained through associating various stabilities such as violence, nonviolence, legality, legitimacy, necessity defence and political question. It was focused on the topics such as the ambiguity on civil disobedience debates, political question litigations that law cannot conclude and justify, and radical decisions given to mandatory defence of the activists by the courts. In addition, in this thesis, it was tried to submit a critical perspective on the radical punishments given to the civil disobedience activists by the judgement.