Understanding online interactions in Turkey: the function and the effects of social media platforms on political views
Türkiye'de online etkileşimleri anlamak: Siyasi görüşler üzerindeki işlevi ve etkileri
  1. Tez No: 577427
  2. Yazar: DİLALE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma sosyal medya platformlarının, Türkiyede politik görüşler üzerindeki işlevini ve etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde, bu platformların işlevi, habermasçı kamusal alan çerçevesinde değerlendirilmektedir. Kamusal alan, vatandaşların eşit bir ortamda, özgürce diyalog kurmak ve tartışmak amaçları ile bir araya geldiği, müzakereci alanı tasvir etmektedir. Literaturde internet platformlarının etkileri üzerinde iki farklı temel görüş bulunmaktadır. Optimistler, bu platformların kamusal alan sağlayarak demokrasiye katkıda bulunduğunu savunurken, pesimistler ise bu platformların yankı odası atmosferi oluşturarak kutuplaşmayı derinleştirmesiyle demokrasiye zarar verdiklerini düşünmektedirler. Bu araştırma, Türkiye'de netnografik bir saha çalışması yürüterek sosyal medya platformlarının rolünü analiz etmektedir. Bu saha çalışmasında data, derinlemesine görüşmeler ve katılımcıların çevrimiçi etkileşimlerinden derlenen günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Analizler, Türkiye'de, kutuplaştırıcı anlaşmazlıklar yaratan, Kadınlar Günü yürüyüşü krizi ve 31 Mart yerel seçimler krizi çerçevesinde yapılmıştır. Yapılan analizlerle, bu çalışma dört ana soruya cevap aramaktadır: İnsanların, sosyal medya platformlarında takındıkları ana tutumlar nelerdir? Bu platformlar Türkiye'de demokratik kamusal alan olarak ele alınabilir mi? Sosyal medya platformlarının Türk toplumundaki kutuplaşma üzerinde etkisi var mıdır? Bu platformların kullanımı Türklerin siyasi görüşlerini nasıl etkilemektedir ?
Özet (Çeviri)
This thesis examines the function and the effects of the Internet's social media platforms on political views in Turkey. The function of social media platforms are evaluated in literature within the context of a habermasian public sphere. Public sphere addresses the deliberative space where citizens come together freely and equally with the purpose of dialogue and debate without any restrictions. In literature, there are optimist and pessimist views on the effects of the Internet's platforms. Optimists believe that these platforms contribute to democracy by functioning as a public sphere however pessimists consider that these platforms harm democracy by reinforcing polarization and fragmentation through forming echo chamber environments. This research aims to analyze the role of social media platforms by conducting a netnographic field study in Turkey. In this field study, the data gathered through in-depth interviews and journals which consist of participant's online interactions on Facebook and Twitter. The analyses are made throughout the crisis on Women's Day march and the March 31 local elections which triggered polarizing disputes within Turkey. With these analyses this study tries to answer following questions: What are individuals' main attitudes when they are partaking in social media platforms? Can these platforms be considered as a democratic public sphere within the confines of Turkey? Does social media have an impact on polarization in Turkish society? How does the usage of social media affect the political views of Turkish people?