Limon (Citrus) yağı ve badem (Prunus dulcis) yağının kremlerde kullanımı
Usage of lemon (Citrus) oil and almond (Prunus dulcis) oil in creams
- Tez No: 577441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJDET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, limon (citrus) yağı ve badem (prunus dulcis) yağını içeren cold kremler elde edilerek pH, yoğunluk, ağırlık, mikrobiyolojik ve patch testleri yapılarak cilt üzerindeki etkileri ve farklılıkları incelendi. Hazırlanan limon (citrus) yağı ve badem (prunus dulcis) yağını içeren krem ile Cold krem kıyaslandığında yağların antioksidan etkisinin yanında irritasyon ve mikrobiyolojik etkilerinde bir değişme olmadığı görülmüş olup, bunun yanısıra yapılan kremde cilt için uygun olan 5.5 pH değerine yaklaştırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cold cream containing lemon (citrus) oil and almond (prunus dulcis) oil were obtained and pH, density, microbiological and patch tests were performed and their effects on skin were examined. When the cream which contains lemon (citrus) oil and almond (prunus dulcis) oil and Cold cream was compared, it was observed that there was no change in the irritation and microbiological effects of the oils besides antioxidant effect. In addition, it was observed that the cream was made close to the pH of 5.5 suitable for the skin.