Kefir üretiminde ikame süt olarak kayısı çekirdeği içi sütü kullanım olanakları
Usage possibilities of apricot kernel as milk replacement in kefir production
  1. Tez No: 577442
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kayısı çekirdeği içinin değerlendirilmesi amacıyla ve özel sağlık sorunları olan (inek sütü proteinlerine alerjisi olan veya hayvansal ürünler tüketmeyen vejeteryan/vegan bireyler) kişilere alternatif bir fonksiyonel ürün geliştirilmesi amacıyla kefir üretiminde ikame süt olarak kayısı çekirdeği içi sütünün kullanılma olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla inek sütü, kayısı çekirdeği içi sütü ve bunların farklı oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan sütlerden 5 farklı kefir üretilmiştir (A: %100 inek sütü (Kontrol), B: %75 inek sütü + %25 kayısı çekirdeği içi sütü, C: %50 inek sütü + %50 kayısı çekirdeği içi sütü, D: %25 inek sütü + %75 kayısı çekirdeği içi sütü ve E: %100 kayısı çekirdeği içi sütü). 20 gün süreyle depolanan kefirlerde depolamanın 1., 10. ve 20. günlerinde fizikokimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikler belirlenmiştir. Süt çeşidi ve depolama süresi kefirlerin pH, titrasyon asitliği, su tutma kapasitesi ve viskozite, yağ asidi kompozisyonu, aroma profili, L*, a* ve b* renk değerlerini, Laktik asit bakterileri (LAB), Lactococcus spp. ve Leuconostoc spp.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to evaluate of apricot kernel and in order to develop an alternative functional product for people with special health problems (vegetarian / vegan individuals who are allergic to cow milk proteins or who do not consume animal products), the possibilities of using apricot kernels milk as substitute cow's milk in kefir production were investigated. For this purpose, 5 different kefir was produced from cow's milk, apricot kernels milk and mixture of them in different ratios (A: 100% cow milk (Control), B: 75% cow milk + 25% apricot kernel milk, C: 50% cow milk + 50% apricot kernels milk, D: 25% cow milk + 75% apricot kernel milk and E: 100% apricot kernels milk). Physicochemical, sensory and microbiological characteristics of kefir samples were determined on the 1st, 10th and 20th days of storage. Milk type and storage time significantly affect pH, titration acidity, water holding capacity, viscosity, fatty acid composition, aroma profile, L *, a * and b * color values, Lactic acid bacteria (LAB), Lactococcus spp. and Leuconostoc spp.