Yem bezelyesinde tohum çimlenmesi üzerine sıcaklığın etkisi
Effect of temperature on seed germination of field pea
- Tez No: 577444
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırma, 4 yem bezelyesi çeşidinin (Furkan, Bilgehan, Özkaynak, Taşkent) oda sıcaklığında kese kağıtlarında 7 ve 8 yıl muhafaza edilen tohumlarının, en uygun çimlenme sıcaklıklarının ve çimlendikten sonra sıfırın altındaki sıcaklıklarda bitkilerde oluşabilecek zararların tespiti amacıyla 2016 yılında yapılmıştır. Laboratuvarda, tesadüf parselleri faktöriyel deneme deseninde 4 tekerrürlü kurulan denemede, 5, 15, 25 ve 35°C'de 4., 7. ve 10. gün çimlenen tohum sayıları, 10. günden sonra -5°C'de 3 gün bekletilen bitkilerin don zararı, kök boyu, sap boyu, kök boyu/sap boyu oranı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre en iyi çimlenme 25°C'de gerçekleşirken, en uygun çimlenme sıcaklığı 15°C ile 25°C arasında belirlenmiştir. 2008 yılında üretimi yapılan tohumların 2016 yılında üretimi yapılanlardan daha fazla çimlendiği görülmüştür. -5°C'de bekletilen bitkiler arasında, 15°C ve 25°C'de çimlendirilen Taşkent ve Özkaynak çeşitlerinin en az zarar gördüğü, toplam boylarının karşılaştırılmasında en yüksek ortalamanın 25°C'de çimlendirilen Taşkent çeşidinde olduğu görülmüştür. Bin tane ağırlıklarının iki guruba ayırılarak iri ve küçük tohumlarla sabit sıcaklıkta (20°C) aynı çeşitlerle yapılan ikinci çalışmada iri tohum grubunun daha iyi çimlendiği tespit edilmiş, -10°C sıcaklık uygulamasında Bilgehan ve Özkaynak çeşidinin en az zarara uğradığı görülmüştür. İkinci çalışmada en iyi toplam boyu Taşkent çeşidinden elde edilmiştir. -10°C'de küçük tohumlu yem bezelyelerinin soğuktan daha çok etkilendiği ve iri tohumlu yem bezelyelerinin bu sıcaklığa daha dayanıklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Four field pea varieties (Furkan, Bilgehan, Özkaynak, Taşkent) storaged in paper bag and room temperature for 7 and 8 years were used as material to determine optimum germination temperature besides damage under 0°C after germination in year 2016. Trial was set up in laboratory conditions according to randomized plots factorial design with 4 replications, number of germination on 4th , 7th . and 10th days under 5, 15, 25 and 35°C, freeze damage on -5°C after 10 days, length of root - shoot and ratio were evaluated. According to results, the best germination was on 25°C, optimum germination was between 15°C and 25°C temperatures. Seeds produced on 2008 were germinated better than 2016 issued seeds. Plant subjected to -5°C showed that Taşkent and Özkaynak varieties germinated on 15°C and 25°C temperatures were more tolerant while the highest total height was found on Taşkent variety. Second research was based on thousand seed weight of the same varieties (i.e. 2 groups as bigger and smaller seeds) by stable temperature (i.e. 20°C) which presented that the bigger seeds were germinated better and, -10°C temperature application showed the lowest damage on Bilgehan and Özkaynak varieties. Consequently, the second research presented that the highest total height was found on Taşkent variety.