Kum zemine gömülü tekil kazık ve kazık gruplarının çekme yükü etkisindeki davranışlarının incelenmesi
Investigation of the behaviour of single pile and pile groups under uplift load embedded in sand soil
  1. Tez No: 577445
  2. Yazar: BUSE EMİRLER TOLUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, kum zemine gömülü tekil kazık ve kazık gruplarının çekme yükü etkisindeki davranışları deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneylerde; kazık yüzeyi, kazık gömülme oranı (L/D) ve zemin sıkılığı (Dr) gibi parametrelerin çekme kapasitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İki farklı kazık yüzeyi (pürüzlü ve pürüzsüz) ve zemin sıkılığı (%30 ve %80) için kazıklar arası mesafe oranının (S/D) etkisi incelenmiş ve en büyük çekme yükü değerini veren optimum mesafe oranı belirlenmiştir. Ayrıca kazık grubundaki her bir kazığa yük hücresi bağlanarak kazık yerleşiminin çekme kapasitesini ne oranda değiştirdiğinin tespiti amaçlanmıştır. Çalışmada, sıkı kum zemine gömülü kazıkların, PLAXIS 3D bilgisayar programı kullanılarak, üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal çözümü yapılmıştır. Deneysel ve sayısal çalışmalardan elde edilen sonuçların uyumlu olduğu görülmüş ve çalışmanın sonucunda, araştırılan parametrelerin kazıkların çekme yükü üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behaviour of single pile and pile groups embedded in sand soil under the uplift load have been investigated both experimentally and numerically. The effects of some variables such as pile surface, pile embedment ratio (L/D) and relative density of sand (Dr) on the uplift capacity have been studied in the experiments. The effect of the spacing ratio between piles (S/D) has been observed for two different pile surface (rough and smooth) and relative density of sand (30% and 80%), and then the optimum spacing ratio between piles, where the maximum uplift load value is reached, has been determined. Moreover, by connecting a load cell to each pile in the group, it is aimed to detect the extent to which the pile placement changes the uplift capacity. In the study, the piles embedded in dense sand soil have been analysed with the three-dimensional finite element method by using PLAXIS 3D computer software. It has been understood that the results obtained from the experimental and numerical studies are in a good agreement, and the results show that the investigated variables have a significant effect on the uplift load of the piles.