Şanlıurfa'nın kent imajı üzerine bir çalışma
A study on Şanlıurfa urban image
- Tez No: 577478
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA MANCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa'nın marka olmasının gerekleri ve boyutları ile kent markasının imajı ele alınmıştır. Bir kentin imajını oluşturan unsurlar aynı zamanda o kentin markasının nasıl algılandığını belirleyen unsurlardır. Bu amaç ile Şanlıurfa kentinin fiziksel, soyut ve kent halkına ilişkin algı ölçülmeye çalışılmıştır Şanlıurfalı olmayan yerli turistlerle de 429 adet yüz yüze anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 istatistik programında analiz edilerek Şanlıurfa'nın imajı ile Şanlıurfa'yı markalaştırabilecek unsurlar belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Şanlıurfa'nın kent ,imajında ön plana çıkacak ürünleri, mekanları ve değerleri; Şanlıurfa tarihi ve doğal güzellikleri, geleneksel kültürel yapısı, dini atmosferi, coğrafi konumu ve sosyo-ekonomik yapısı gibi unsurlar Şanlıurfa'nın markalaşması ve kent imajı için önemli oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the requirements and dimensions of Şanlıurfa brand and the image of the city brand will be studied. The elements that form the image of a city are also the determinants of how the brand of the city is perceived. With this aim, the physical, abstract and urban perceptions of the city of Şanlıurfa will be measured. Data were obtained with 429 face-to-face surveys with local residents of Sanliurfa and 398 without Sanliurfa. The data obtained were analyzed in SPSS 24 statistics program and the image of Şanlıurfa and the ones that can make Şanlıurfa brand were determined. As a result of this study, the city, the image of Sanliurfa, the prominent products, places and values; Sanliurfa historical and natural beauties, traditional cultural structure, religious atmosphere, geographic location and socio-economic structure of the elements such as Sanliurfa has become important for the brand image and urban image.