Parents' awareness towards children's digital intelligence (DQ)
Ebeveynlerin çocukların dijital zekalarına (DQ) yönelik farkındalıkları
- Tez No: 577491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGİÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma dijital zeka (DQ) kavramına odaklanmaktadır. Dijital zeka kavramı çocuklar ve dijital dünya için gerekli olan yetkinlikleri içermektedir. Çalışma DQ Enstitüsü tarafından belirlenen sekiz temel alan üzerinde odaklanmaktadır. Bu alanlar dijital kimlik, dijital kullanım, dijital emniyet, dijital güvenlik, dijital duygusal zeka, dijital iletişim, dijital okuryazarlık ve dijital haklardır ve her alanda alt konular mevcuttur. Tüm bu yeterlilikler, dijital zekanın birbiriyle bağlantılı parçalarıdır. Tüm bu yeterlilikleri edinmek, çocukların dijital dünyadan etkin bir şekilde faydalanmalarını sağlamaktadır. Ek olarak, çocuklar dijital ortamda karşılaşılan riskleri en aza indirgeme konusunda ustalaşırlar. Bu noktada, ebeveynlerin farkındalığı çocuklar tarafından dijital beceriler edinmede oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında, ebeveynlerin görüşlerini anlamak ve DQ hakkında daha derin bir anlayış elde etmek için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine görüşme kullanılmıştır. Buna göre, toplamda 8 anne ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ve katılımcılara yarı yapılandırılmış sorular sorulmuştur. Bu yolla, çalışma 8-12 yaş arası çocukların dijital zekası hakkında ebeveynlerin bakış açılarını ve farkındalıklarını anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the notion of digital intelligence (DQ). The concept of digital intelligence includes the competencies required for children and the digital world. The study concentrates on the essential eight key areas that are determined by the DQ Institute. These areas are digital identity, digital use, digital safety, digital security, digital emotional intelligence, digital communication, digital literacy and digital rights and each area has subtopics. All these competencies are indispensable interconnected parts of digital intelligence. Acquiring them enables children to benefit effectively from the digital world. In addition, children become skillful at minimizing risks encountered in the digital environment. At this juncture, parents' awareness is pretty substantial in acquiring digital skills by children. Scope of the study, to understand parents' view and gain a deeper understanding of DQ, in-depth interview which is one of the qualitative research methods is used. Accordingly, in total, 8 mothers were interviewed. And, they were asked by semi-structured questions. In this way, this study attempts to understand their perspectives and awareness about digital intelligence of children who are 8-12 years old.