Heuristic approaches for multi-objective multiple allocation hub location problem
Çok amaçlı çok atamalı ana düğüm ağ tasarımı problemi için metasezgisel yaklaşımlar
  1. Tez No: 577509
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CORUT ERGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, çok amaçlı çok atamalı anadüğüm ağ tasarımı ve yönlendirme problemi için yeni bir model sunuyoruz. Model, ağdaki ana düğümlerin atanmasını, ana düğümler arası ve ana düğüm ve düğümler arası ağın tasarımı, ve her bir kaynak-hedef düğüm ikilileri için ağ içerisindeki yönlendirmenin tasarlanmasını kapsar. Seçilen ana düğümlerin herbirinin kendi içerisinde bağlı olma koşulu yoktur, ve ağdaki herbir ana düğüm ve düğümler arası bağlantıların önceden belirlenmiş kapasite kriterleri vardır. Çok amaçlı problemin amaçları; toplam sabit masrafların ve yönlendirme masraflarının toplamının minimizasyonu ve yönlendirmedeki maksimum ulaştırma süresinin minimizasyonudur. Bu tezde çok amaçlı problem için matematiksel formül tasarlanmış ve bu alanda sıklıkla kullanılan çok amaçlı genetik algoritma ve benzetimli tavlama tabanlı meta-sezgisel çözümler sunulmuştur. Tasarlanan matematiksel formülasyonu kullanarak, 5 düğümlü ve 7 düğümlü küçük ağlar için optimum çözümü bulabiliyoruz. Geliştirdiğimiz sezgisel yaklaşımın performansını gerçek verilerle ölçmek için, hesaplama deneyleri 20 düğüme indirgenmiş Avustralya posta veri seti ve Türk posta sistemi veri seti üzerinde yapılmıştır. Karşılaştırmalı kıyaslamalar geliştirilmiş tüm sezgisel operatörler için yapılmış, en iyi konfigürasyonların sonuçları tartışılmıştır. Sonuçlar, tasarladığımız sezgisel yaklaşımın makul süreler içerisinde; Avustralya posta sistemi için 15 saniyeden kısa bir sürede ve Türk posta sistemi için 10 dakikadan kısa bir sürede olası çözümler bulabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a new model for the multi-objective multiple allocation hub network design and routing problem which contains determining the location of hubs, the design of hub network, and the routing of commodities between source-destination pairs in the given network. The selected hubs are not assumed to be fully connected, and each node and arc in the network has capacity constraints. The multiple objectives of the problem are the minimization of total fixed and transportation costs and the minimization of the maximum travel time required for routing. We propose a mathematical formulation for the multi-objective problem and present 2 meta-heuristic solutions, one based on a well-known multi-objective evolutionary algorithm and the other based on simulated annealing algorithm. Using the proposed formulation, we are able to find optimal solution for small networks of 5 nodes and 7 nodes. To evaluate the performance of our heuristic approach on real data, the computational experiments are conducted on reduced AP data set with 20 nodes and Turkish postal system data set. Comparative benchmarks are applied to a number of heuristic operators and results of best configurations are discussed. The results demonstrate that our heuristic approach can find feasible solutions to the problem in reasonable execution time, which is less than 15 seconds for AP data set and less than 10 minutes for Turkish postal system data set.