Kur'an'da tefekkürü engelleyen faktörler olarak savunma mekanizmaları
Defense mechanisms as factors preventing contemplation in the qur'an
  1. Tez No: 577510
  2. Yazar: AYŞE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA, PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tefekkür kavramı değişik kavramlarla ifade ettiği anlam açısından Kur'an'ın en ayırt edici kavramlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Kur'an'ın yaklaşık olarak 1/6'sı düşünme ve akletmeye vurgu yapmaktadır. Kur'an, insanların üzerinde düşünmeleri, akıllarını kullanmaları ve öğüt almaları için indirildiğini belirtir. Buna göre ancak akledenler yani düşünme kabiliyetini gereği gibi kullanabilenler bunu gerçekleştirebilir ve insanların başlarına gelecek olumsuzluklar da doğru bir şekilde düşünememeleri ve dolayısıyla akıllarını kullanmamaları sebebiyle gerçekleşir. Ancak dini gelişimin adeta sigortası konumunda olan tefekkürün oluşması kolay olmadığı gibi oluşmasını engelleyen birçok faktör bulunmaktadır. Çalışmada tefekküre engel olan faktörler olarak psikolojik savunma mekanizmaları üzerinde durulmuş, birçok savunma mekanizmasının tefekkür ve dolayısıyla dini ve insani gelişimi önünde önemli ölçüde sekteye uğrattığı tespitinde bulunulmuştur. Bu bağlamda Kur'an'da en çok rasyonalizasyon ve yansıtma mekanizmalarının tefekküre engel olan savunma mekanizmaları olarak dikkat çektiği tespitinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of contemplation stands out as one of the most distinctive concepts of the Qur'an in terms of its meaning in various concepts. Approximately 1/6 of the Qur'an emphasizes thinking and reasoning. The Qur'an states that people are sent down to think, to use their minds, and to preach. According to this, only those who can use the ability to think correctly, that is, reasoning, and the negativities that happen to people happen because they cannot think correctly and therefore do not use their minds. However, there are many factors that prevent contemplation which is insures the re--religious development. In this study, psychological defense mechanisms have been emphasized as factors that prevent contemplation, and it has been determined that many defense mechanisms have a significant disruption in front of contemplation. In this context, it has been found that the mechanisms of rationalization and reflection in the Qur'an are the defense mechanisms that hinder contemplation.