Bellevalia crassa infüzyonlarının in vitro antioksidan ve muhtemel prooksidan aktiviteleri
In vitro antioxidant and possible prooxide activities of bellevalia crassa infusions
  1. Tez No: 577527
  2. Yazar: KUBİLAY PEDİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KILIÇGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Erzincan İli'nde endemik olarak yetişen Bellevalia crassa Wendelbo bitkisinin farklı konsantrasyonlardaki infüzyonlarının in vitro antioksidan ve muhtemel prooksidan aktiviteleri, etki mekanizmalarıyla birlikte incelendi. Yapılan in vitro deneylerde Bellevalia crassa'nın antioksidan aktivite tayinin yapıldığı parametrelerde ve antioksidan etki mekanizmasının değerlendirildiği paremetrelerin tamamında bütün konsantrasyonlarda antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Öteyandan, yapılan mekanizma deneyleri sonucunda Bellevalia crassa'nın aynı konsantrasyonda bir antioksidan etki mekanizması üzerinde antioksidan etki göstermesine rağmen diğer mekanizmada bu etkinin konsantrasyon artışıyla paralellik göstermediği belirlenmiştir. Bunun mekanizmasında ise serbest radikal temizleme aktivitesi, O2˙- temizleme kapasitesi ve H2O2 temizleme yeteneğinin, antioksidan aktivite göstermiş fakat yüksek dozlarda bu aktivitede azalmalar görülmüştür, diğer parametrelerden metal şelatlama aktivitesi ve indirgeyici gücün de Bellevalia crassa'nın antioksidan potansiyelinin sebepleri olduğu sonucuna varıldı. Sonuç olarak konsantrasyon yükselmesiyle beraber antioksidan aktivitede azalmanın olması, Bellevalia crassa'nın antioksidan aktivitesinin yanı sıra konsantrasyona bağlı olarak antioksidan aktivite potansiyelinin de değişebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro antioxidant and probable prooxidant activities of infusions of different concentrations of Bellevalia crassa Wendelbo plant grown in Erzincan province were investigated with their mechanisms of action. When in vitro experiments was examined, Bellevalia crassa was found to have antioxidant activity in all concentrations. On the other hand, although the mechanism experiments showed that Bellevalia crassa showed an antioxidant effect on one mechanism of antioxidant action at the same concentration, it was found that this effect did not show parallelism with the other mechanism. In the mechanism of this, free radical scavenging activity, O2- scavenging capacity and H2O2 scavenging ability showed antioxidant activity, but decreases in this activity were observed at high doses. As a result, the decrease in antioxidant activity with increasing concentration shows that the antioxidant activity potential of Bellevalia crassa may change depending on the concentration. As a result, the decrease in antioxidant activity with increasing concentration shows that the antioxidant activity potential of Bellevalia crassa may change depending on the concentration.