Bursa ili Yenişehir ilçesinde özel bir işletmede yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı verim özelliklerine ait parametre tahminleri
The parameter estimations of some yield properties of holstein cattle reared in a private enterprises in Yenisehir district of Bursa
- Tez No: 577535
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Bursa İli Yenişehir İlçesinde özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca sığırlarda süt ve döl verimiyle ilgili bazı özelliklerin fenotipik ve genetik parametreleri hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları Laktasyon Süt Verimi (LSV), Laktasyon Süresi (LS), İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Servis Periyodu (SP), Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS), Buzağılama Aralığı (BA) ve Gebelik Süresi (GS) için sırasıyla; 8487.74 ± 2621.94 kg, 336.33 ± 58.42 gün, 560.95 ± 75.94 gün, 824.52 ± 120.40 gün, 123.22 ± 57.87 gün, 1.81 ± 1.15 adet, 387.48 ± 45.39 gün ve 277.16 ± 6.51 gün olarak hesaplanmıştır. Bu özelliklere ait kalıtım dereceleri ise aynı sırayla 0.405 ± 0.232, 0.325 ± 0.222, 0.208 ± 0.420, 0.303 ± 0.423, 0.035 ± 0.247, 0.017 ± 0.104, 0.218 ± 0.214 ve 0.050 ± 0.111 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, phenotypic and genetic parameters of some traits related to milk and reproductive yield were calculated in Holstein cattle reared in a private enterprise in Yenişehir District of Bursa Province. Lactation Milk Yield (LMY), Lactation Period (LP), First Breeding Age (FBA), First Calving Age (FCA), Service Period (SP), Number of Insemination Per Conception (NIPC), Calving Interval (CI) and Gestation Period (GP) averages were determined as; 8487.74 ± 2621.94 kg, 336.33 ± 58.42 day, 560.95 ± 75.94 day, 824.52 ± 120.40 day, 123.22 ± 57.87 day, 1.81 ± 1.15, 387.48 ± 45.39 day and 277.16 ± 6.51 day, respectively. The heritability of these traits was found as 0.405 ± 0.232, 0.325 ± 0.222, 0.208 ± 0.420, 0.303 ± 0.423, 0.035 ± 0.247, 0.017 ± 0.104, 0.218 ± 0.214 and 0.050 ± 0.111, respectively.