Sağlık çalışanlarının etiket okuma alışkanlıkları ve bu alışkanlıklarının beslenme durumları ile ilişkisi
Label reading habits of health workers and theirrelationship with nutrition
  1. Tez No: 577536
  2. Yazar: HİLAL MERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarında etiket okuma alışkanlığı ve bu alışkanlıklarının beslenme durumlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Yapılan istatiksel analiz sonrasında, 128 sağlık çalışanı, etiket okuma alışkanlığı olan ve etiket okuma alışkanlığı okumayan şeklinde 2 grup olarak çalışmaya katılmıştır. Bireylere genel özelliklerini, beslenme alışkanlıklarını, sigara ve alkol alışkanlıklarını, satın aldıkları gıdaların etiketlerini okuma alışkanlıklarını, etikette dikkat ettiklerini ve besin tüketim sıklıklarını belirlemek amacıyla yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır. Katılımcılar tarafından cevaplandırılan anketin istatistikî analizi SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiş, verilerin analizinde Ki-kare, Kolmogorov Smirnov, Bağımsız gruplarda T ve Mann Whitney U testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin çoğu 25-34 yaş aralığındadır, Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerleri ortalama 23,6 kg/m²'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the habits of label reading in health care workers and the effect of these habits on their nutritional status. After the statistical analysis, 128 healthcare workers participated in the study as two groups with label reading habit and not reading label reading habit. A questionnaire was applied to individuals in order to determine their general characteristics, eating habits, smoking and alcohol habits, reading habits of the food labels, paying attention on the label and the frequency of food consumption. Statistical analysis of the questionnaire answered by the participants was performed with SPSS package program and Chi-square, Kolmogorov Smirnov, T and Mann Whitney U tests were used in the analysis of the data. Most of the subjects participated in the study were between 25-34 years of age. Body Mass Index (BMI) values were 23.6 kg / m² on average.