Çocuklarda badminton antremanlarının dikkat düzeyi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of badminton training on attention levels i̇n children
  1. Tez No: 577544
  2. Yazar: ÖMER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAİT BURAK AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, çocuklara uygulanan 8 haftalık badminton hedef antrenmanlarının ve koordinasyon çalışmalarının dikkat düzeyi üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 11-15 yaşları arası 90 (erkek = 54, kız = 36) gönüllü çocuk katılmıştır. Çocuklar herhangi bir egzersiz yapmayan kontrol grubu (KG) (N=30), 8 hafta boyunca hafta 3 gün badminton antrenmanı yapan badminton grubu (BG) (N=30) ve badminton antrenmanına ilaveten, koordinasyon çalışmaları ve badmintonda hedef antrenmanları yapan deney grubu (DG) (N=30) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çocukların dikkat düzeyini belirlemede Burdon dikkat testi kullanılmıştır. Çocukların dikkat düzeyleri çalışma başlamadan önce ve 8 haftalık egzersizler sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Dikkat düzeylerinin grup içi ön test son test arasındaki farkı belirlemede Paired t testi kullanılmıştır. İstatiksel analiz sonucunda KG'nun ön testleri ile son testleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, BG'nun Burdongiriş, Burdongelişme ve Burdontoplam skorlarının, DG'nun ise Burdongiriş, Burdongelişme, Burdonsonuç ve Burdontoplam skorlarının son testte istatiksel olarak anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, günümüz çocuklarının önemli problemlerinden olan dikkat eksikliğinin badminton antrenmanları ile azaltılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca çocuklara uygulanan koordinasyon geliştirici çalışmaların ve hedef antrenmanlarının çocuklarda dikkat eksikliğini azaltmada ekstra katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 8-week badminton target training and coordination training on attention level of children. 90 volunteer children between the ages of 11-15 (male = 54, female = 36) participated in the study. The children were grouped in three groups: The control group (CG) (N = 30), who did not perform any exercise; the badminton group (BG) (N = 30) who performed badminton training 3 days a week for 8 weeks, and the experimental group (EG) (N = 30) who performed badminton target training and coordination training in addition to the badminton training. Burdon Attention Test was used to determine the attention levels of the children. The attention levels of the children were measured twice; first, before the study started and secondly, after 8 weeks of exercise. Paired t test was used to determine the difference between the attention levels in the pre-test and the post-test level. As a result of the statistical analysis, there was no statistically significant difference between the pre-tests and post-tests of the CG, while it was found out that the Burdon introduction, Burdon development and Burdon final scores of the BG and Burdon introduction, Burdon development, Burdon final and Burdon total scores of the EG increased in the last test statistically significantly. As a result, it has been found that the attention-deficit, which is one of the important problems of today's children, can be reduced by badminton training. In addition, it can be said that coordination developing activities and target trainings applied to children will make extra contribution in reducing attention deficit in children.