Iğdır' da domates (Solanum lycopersicon L.)' te hastalık yapan bakterilerin izolasyonu ve tanısı
Isolation and diagnosis of bacteria diseases of the tomb in Iğdır (Solanum lycopersi̇con L.)
  1. Tez No: 577543
  2. Yazar: BÜŞRAN SUNYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN DÖNMEZ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Iğdır ilinde domateste verim ve kalite kayıplarına neden olan bakteriyel hastalıklar araştırılmıştır. Bu amaçla survey çalışması yapılarak hastalık simptomu gösteren bitki örnekleri toplanmıştır. Hastalıklı domates bitkilerinin gövde, yaprak ve meyvelerinden izolasyon yapılmış ve 98 bakteri straini elde edilmiştir. Bakteri strainlerine ait saf kültürler hazırlanarak -80 oC'de muhafaza edilmiştir. Bakteri strainlerinin KB besiyerinde fluoresant pigment üretimi, levan koloni oluşumu, gram reaksiyon, pektolitik aktivite, oksidaz, amilaz, katalaz ve tütün bitkisinde hipersensetif reaksiyon özellikleri test edilmiştir. Yapılan patojenisite testi sonucunda 11 strainin patojen olduğu görülmüştür. Bakteriyel strainler Mikrobiyal Identifikasyon Sistem (MIS) ve BIOLOG GEN III ile tanılanmıştır. Tanılama sonucunda patojen olan 11 izolatın 8 tanesi Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria, 2 tanesi Pseudomonas viridiflava ve 1 tanesi Pseudomonas syringae pv. tomato olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bacterial diseases causing loss of yield and quality in tomato were investigated in Iğdır province. For this purpose, survey was conducted and diseased plant samples were collected. 98 bacterial strains were isolated from the bacterial simptoms on fruits and leaves. Bacterial strains were tested for fluorescent pigment production, levan colony formation, gram reaction, pectolytic activity, oxidase, amylase, catalase and hypersensitive reaction (HR) in tobacco HR positive bacterial strains were chosen for pathogenicity test. 11 bacterial strains were found to be positive in pathogenicity test on tomato plant (5656) grow in pots. The bacterial strains were identified by using the Microbial Identification System (MIS) and BIOLOG GEN III automated system. The identify of strains were determined as follow; 11 Xanthomonas axonopodis pv. vesicatoria, 2 Pseudomonas viridiflava and 1 Pseudomonas syringae pv. astomato.