Fen bilimleri öğretmenleri ve fen bilimleri öğretmen adayları ile sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmeni adaylarının öğrenci, öğrenme, öğretme ve öğretmen kavramlarına ilişkin sahip oldukları metaforların karşılaştırılması
A comparison of science teachers and science teacher candidates and pri̇mary school teachers and pri̇mary school teacher candidates in terms of the metaphors they produce about the concepts of student, learning, teaching and teacher
  1. Tez No: 577553
  2. Yazar: MUHAMMED PEKBALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumların eğitim düzeylerine göre sınıflandırıldıkları bir çağda paydaşların seviyelerine ulaşılabilmesi ancak iyi bir eğitim stratejisi ile gerçekleşebilir. Bu açıdan bakıldığında eğitim toplumlar için içinde bulundukları çağda kalıcı olabilmek için önem arz etmektedir. İyi bir eğitim sitemine sahip olmak isteyen toplumların öncelikler eğitimi oluşturan birimleri anlamaları gerekmektedir. Eğitimin temeline bakıldığında eğitimi oluşturan birimler“öğrenci”,“öğrenme”,“öğretme”ve“öğretmen”kavramlarıdır. Eğitim programlarının uygulayıcıları olan öğretmenlerin ve gelecekte bu programları uygulamaya başlayacak öğretmen adaylarının bu kavramlara ilişkin sahip oldukları algıların belirlenmesi eğitimin kalitesinin anlaşılması ve öğretmen eğitimine yön verilmesi için önem arz etmektedir. Bu bağlamda yapılan bu çalışma ile fen bilimleri öğretmenleri ile fen bilimleri öğretmen adaylarının ve sınıf öğretmenleri ile sınıf öğretmeni adaylarının“öğrenci”,“öğrenme”,“öğretme”ve“öğretmen”kavramlarına ilişkin sahip oldukları algıların belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapmakta olan 62 fen bilimleri öğretmeni ve ilkokullarda görev yapmakta olan 62 sınıf öğretmeni ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 92 fen bilimleri öğretmen adayı ve 98 sınıf öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının“öğrenci”,“öğrenme”,“öğretme”ve“öğretmen”kavramlarına ilişkin metafor algılarını belirlemek için“Öğrenci..........gibidir. Çünkü……….”,“Öğrenme……….gibidir. Çünkü……….”,“Öğretme……….gibidir. Çünkü………”ve“Öğretmen……….gibidir. Çünkü……….”İfadelerinin bulunduğu formlar dağıtılmış ve bunları doldurmaları istenmiştir. Bu formlar sonucunda öğretmenlerden 471, öğretmen adaylarından 760 olmak üzere toplam 1231 adet metafor elde edilmiştir. Elde edilen metaforların 66 adedi çalışmanın amacına uymadığı için uzman görüşünde çıkarılmıştır. Geriye kalan 1165 adet metafor bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının somut olan“öğrenci”ve öğretmen kavramlarına ait saha kesin algılara sahip oldukları görülmüştür. Öğretmen adaylarının öğretmenlere göre kavramlara öğrenci açısından baktıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının sınıf düzeyleri açısından sahip oldukları algıların değişiklik gösterdiği bu araştırma sonucunda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In an age in which societies are classified according to their education levels, only a good education strategy allows the related groups to reach their levels. In this respect, education is important for societies to be able to remain permanent in the age they are living in. Societies which desire to have a good education system should firstly understand the units which constitute education. When we take a look at the foundation of education, these units are the concepts of 'student,' 'learning,' teaching' and 'teacher.' The identification of the perceptions of teachers who are the implementers of education programs and teacher candidates who will be implementing these programs in the future of these concepts is important in terms of understanding the quality of education and guiding the education of teachers. It is aimed at identifying and comparing the perceptions of science teachers and science teacher candidates and primary school teachers and primary school teacher candidates of the concepts of 'student,' 'learning,' teaching' and 'teacher' in this study which was carried out in this respect. The sample of the study consists of 62 science teachers who work in middle-schools and 62 primary school teachers who work in primary schools affiliated with the Ministry of Education at the Şehitkamil district of the city of Gaziantep and 92 science teacher candidates and 98 primary school teacher candidates who are receiving education in Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the 2018-2019 academic year. In the study, forms containing expressions such as,“Students are like………, because…….”“Learning is like………, because………”“Teaching is like ……….., because………..”and“Teachers are like………….., because …………”were used to identify the metaphor perceptions of the teachers and the teacher candidates of the concept of 'student,' ' learning,' 'teaching' and 'teachers' were distributed to be filled in. As a result of these forms, a total of 1231 metaphors were obtained, 471 of which belonged to the teachers and 760 of which belonged to the teacher candidates. 66 of the metaphors were excluded as a result of expert opinion since there were not suitable for the purpose of the study. The remaining 1165 metaphors were analyzed in a computer environment. As a result of the study, it was seen that the teachers and the teacher candidates have more concrete perceptions of the concepts of 'student' and 'teacher' which are concrete. It was determined that the teacher candidates considered the concepts from the point of view of students compared to the teachers. In addition, it was observed that the perceptions of the teacher candidates displayed differences in terms of their grade level.