Personality and work-family spillover: Testing the moderating role of segmentation supplies
Kişilik ve iş-aile alanlarının taşması: Ayrıştırma olanaklarının düzenleyici etkisinin test edilmesi
  1. Tez No: 577601
  2. Yazar: SEMA ARGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma kişiliğin iş aile dinamiklerini yönetmedeki etkisini incelemektedir. Çevresel faktörlerde analize düzenleyici değişken olarak eklenmiştir. Beş faktör kişilik özelliklerinin her birisi, iş aile yayılımının hem pozitif (kolaylaştırma) hem de negatif boyutu (çatışma), aileden işe ve işten aileye olmak üzere farklı yönleri ile analiz edilmiştir. Çevresel faktörler bireylerin kendi bildirimlerine göre iş yerleri tarafından iki alan arasında sınır koyma konusunda sağlanan koşulların değerlendirilmesi olarak analize dahil edilmiştir. Veri beyaz yakalı çalışanlardan e-mail yoluyla isimsiz bir şekilde toplanmıştır (N=384). Kişiliğin her iki yöne çatışmayı açıklamada anlamlı bir değişken olduğu saptanmıştır, ayrıca işten aileye pozitif yayılımı açıklamada da nispeten daha az etkili seviyede olsa da anlamlı bir değişken olduğu görülmüştür. Duygusal dengesizlik ve kısmen özdenetim çatışmada etkendir. Duygusal dengesizlik çatışmayı her iki yöne de arttıran bir değişkenken, özdenetim sadece aile iş yönünde çatışmayı azaltıcı rol oynamaktadır. İki alan arasında ayrışmaya olanak sağlayan işyeri esnekliğinin çatışmayı açıklamada anlamlı bir değişken olduğu gözlemlenmiştir fakat bu etki kolaylaştırma açısından görülmemektedir. Düzenleyici değişken analizi sonucunda, yumuşakbaşlılık ve deneyime açıklık kişilik özelliklerinin işten aileye çatışmada azaltıcı etkisinin ve dışadönüklük kişilik özelliğinin işten aileye kolaylaştırmada olumlu etkisinin sadece iş yeri tarafından iki alanı ayırmada belli bir seviyenin üzerinde esneklik gösterildiği takdirde gerçekleşebildiği görülmüştür. Araştırmanın kurumlar ve bireyler açısından pratik kullanımı ve gelecek araştırma alanları için getirdiği açılımlar çalışmanın içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of personality in the management of work family dynamics and situational factors have also been added to the analysis as a moderator. Each of the Big Five personality traits and conflict and facilitation perspectives of work family interface including both dimensions of work to family (WFC and WFF) and family to work (FWC and FWF) were investigated. Situational factors have been included through the self- reporting of the participants on the supplies provided by their workplace for segmentation of the two domains. The data was collected from white-collar employees through e-mail in an anonymous manner (N=384). Personality was found to be a major significant predictor in explaining the conflict for both directions and significant but to a less extent in explaining the facilitation from work to family but not family to work. Neuroticism and partially conscientiousness are the main drivers of the conflict, while neuroticism has a positive relation with conflict for both directions; conscientiousness has a negative relation with family to work conflict. The results suggest that perceived flexibility of the workplace for segmentation adds a significant explanatory value to the model for conflict but not for facilitation. The moderator analysis revealed that individuals high in agreeableness and openness to experience have a positive role in reducing conflict from work to family, WFC, and that extraverts are able create a facilitation environment from work to family, WFF, only if supplies provided by the workplace for segmentation of the two domains are above a certain level. Practical implications for both organizations and individuals and future research areas are also discussed.