Farewell to motherland: Narratives of Syrian refugee adolescents with depressive and traumatic stress symptoms
Anavatana elveda: Depresif ve travma sonrası stres semptomları gösteren Suriyeli mülteci ergenlerin hikayelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 577623
  2. Yazar: RÜYAM CANAN TUĞBERK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKDAĞ GÖÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Göç bireylerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen çok boyutlu bir aşam olayıdır. Savaş veya politik nedenlerden ötürü zorunlu göçe maruz kalan bireyler için bu etkiler daha da olumsuz olmaktadır. Özellikle de ergenlik döneminde zorunlu göçü yaşayan bireyler için depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu bir risk faktörüdür. Bu çalışma, Sultanbeyli'de 7. ve 8. Sınıfta okuyan 111 Suriyeli ergeni içeren büyük bir projenin datası kullanarak hazırlanmıştır. Bu çalışma için yüksek TSSB ve depresif semptomlar gösteren 19 Suriyeli ergenin hikayeleri incelenmiştir. 'Çocukların Yaşam Değişimleri Ölçeği' adlı yeni geliştirilen, göç ve hayat olayları üzerine yapılandırılan projektif testte ergenlerin gördükleri resimlerden hikayeler yazmaları istenmiştir. Ana temalar,“Sevdiklerine Yakın Olmak”,“Belirsizlikle Başa Çıkmak”,“Göçün Aşamaları”ve“Çocuk/Ergen Olarak Hayatla Başa Çıkmak”olarak belirlenmiştir. Bulgular, ergenleri etkileyen çeşitli koruyucu faktörler ve risk faktörlerini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, ergenlerin ruh sağlığında koruyucu faktörleri güçlendirip risk faktörlerini azaltmaya yönelik müdahale programlarının geliştirilmesinde bir rehber niteliği taşıma açısından önemlidir. Çalışma, çeşitli ruh sağlığı problemleri yaşayan ergen mültecileri anlama açısından alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is a complex and stressful life event that renders individuals at risk for mental health problems. Adolescents who are forced to migrate are particularly at risk for depression and post-traumatic stress disorder. This study examined the narratives of Syrian adolescent refugees with depressive and PTSD symptoms. The sample is gathered from a larger project with 111 Syrian students who attended 7th and 8th grade in Sultanbeyli, Istanbul. For the current study, 19 Syrian adolescents who got high scores on both PTSD and depression are examined. The adolescents were asked to tell stories about the pictures on the newly developed projective measure for migration- 'the Children's Life Changes Scale'. The major themes were:“Proximity to Beloved Ones”,“Unhappiness in Loneliness”,“Phases of Immigration”and“Dealing with Life as a Child”. The findings showed various risk and resilience factors that affect adolescents. The study is important in terms of providing a guideline for future interventions to strengthen the resilience in refugee adolescents, as well as intervening with the risk factors. The study may contribute to understand young refugees who are dealing various mental health problems.