Michael Walzer ve haklı savaş problemi
Michael Walzer and 'Just War' problem
  1. Tez No: 577646
  2. Yazar: SEDA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Geçmişten günümüze kadar savaşa farklı tanımlar yapılmıştır. Savaş ve insan doğası arasındaki ilişkiye dair çeşitli tartışmalara girişilmiştir. Kimileri savaşı insanın doğasının bir parçası olarak, kimileri sonradan öğrenilen silahlı bir mücadele olarak incelemişlerdir. İster insan doğasının bir parçası olsun, ister tarihsel süreç boyunca öğrenilen bir eylem olsun, mutlaka gerekçelendirilmeye ihtiyaç duyulmuştur. Bu gerekçelendirmeler ise haklı savaş kuramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada özet olarak savaş ve insan doğası ilişkisi, savaşın ahlakiliği problemi, haklı savaş kuramı ve gelişimi bu kuramın günümüz temsilcilerinin en önemlilerinden biri olan Michael Walzer'ın görüşleri temelinde açıklanmıştır. Walzer'ın savaş suçu, savaş kuralları, savaş yöntemleri, savaşın ikilemleri, saldırganlık, insan hakları, toplumsal özgürlük, siyasi bağımsızlık ve ahlaki sorumluluk kavramları çerçevesinde ortaya koyduğu haklı savaş tezi incelenmiştir. Sonuç olarak bir savaşın haklı olabilmesi için haklı bir gerekçeyle başlamış olması yeterli değildir. Walzer'a göre savaşta kimlerin öldürüleceğinin, kimlerin öldürülemeyeceğinin ve kimlerin savaşın dışında kalacağının belirlenmesi gerekir. Saldırganlık durumunda savunmaya geçmek haklı bir tutumdur, suç olarak nitelendirilemez ancak bunların ihlal edilmesinin gerekli olduğu durumlarda ne yapılmalıdır? Jus in bello ile jus ad bellum arasındaki çatışmalar nasıl açıklanabilir? Sorularından yola çıkarak savaşın ahlaktan bağımsız olamayacağı ve savaşanların hiçbir koşulda ahlaki sorumluluklarının ortadan kalkmayacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
War has been defined in different ways from past to nowadays. There have been made several discussions about the relationship between war and human nature. Some people have examined war as part of human nature, some as an armed struggle which is learned later. Whether it is a part of human nature or an action learned during the historical process, there has absolutely need to justify it. These justifications comprehended the just war theory In this study, as a summary, the relationship between war and human nature, the morality problem of war, just war theory and its development are explained on the basis of the views of Michael Walzer, who one of the most important representatives of this theory. Just war of thesis of Michael Walzer that he put forwards in his thoughts in the framework concepts war crime, the rules of war, the methods of war, the dilemmas of war, aggression, the human rights, social freedom, political independence and moral responsibility were explained. As a result, a war start with justified reason is not enough for the war to be justified. According to Walzer,it must be determined who will be killed in the war, who cannot be killed and who will be left out of the war. Defending is justified, not a crime when we were attacked, but what should be done in case of a violation? How can the conflicts between jus in bello and jus ad bellum be explained? Based on his questions, it is explained that war cannot be independent of morality and that soldier will under no circumstances abolish moral responsibilities.