Change or continuity? A comparative study of the immigrant integration models of Turkey and Germany after the Syrian crisis
Değişim ya da devamlılık? Suriye krizi sonrası Türkiye ve Almanya'nın göçmen entegrasyon modellerinin karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 577654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Suriye mülteci krizinin, Türkiye ve Almanya'nın göçmen entegrasyon politikaları ve dolayısıyla da ulusal modelleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. 2011 sonrası politikalarda devamlılık mı yoksa bir farklılaşma mı olduğunu belirlemeye çalışmıştır. Aynı zamanda, bu iki ülkeyi, literatürde tartışılan göçmen entegrasyon modellerinden biriyle eşleştirmeye çalışmıştır. Buna göre, göçmen entegrasyon endeksleri baz alınarak sadece yasal tedbirler incelenmiştir. Kanun ve yönetmelikler, sekiz temel entegrasyon unsuru ve her bir unsura işaret eden göstergeler bakımından analiz edilmiştir. Sonuçlar, ayrımcılıkla mücadele ve siyasal katılım haklarının iki ülke tarafından da bahsedilmediğini göstermekte, dolayısıyla ayrımcı bir yaklaşım ima etmektedir. 2011 sonrası çıkan Alman politikaları ağırlıklı iş piyasasına erişim, dil ve kültürel öğrenim ve kısmen sağlığa odaklanırken, Türk politikaları daha çok daimi ikametgâh, eğitim ve aile birleşimine değinmektedir. Alman göçmen entegrasyon politikaları, kültürel öğrenim ve kültürel uyuma yapılan vurgu dolayısıyla, diğer modellere oranla asimilasyonculuğu daha açık yansıtıyor görünmektedir. Türkiye'deki politikalar ise, asimilasyoncu unsurlar kadar, sadece belirli tipteki göçmenleri gözeten politikalar sebebiyle ayrımcı unsurları da yansıtmaktadır. Yeni yasal düzenlemeler her iki ülke için de, eskiye kıyasla hem devamlılık hem de farklılığa işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effects of the Syrian refugee crisis on the immigrant integration policies and hence the national models of Turkey and Germany. It tried to assess whether there is a continuity or divergence in the policies after 2011. It also tried to match the two countries with one of the immigrant integration models discussed in the literature. Accordingly, only legal measures were examined based on the immigrant integration indices. Laws and regulations were analysed in terms of eight main elements of integration and the indicators for each element. The results show that anti-discrimination and political participation rights are not covered by neither of the countries, suggesting a segregationist approach. German policies enacted after 2011 predominantly focus on access to labor market, language and cultural learning and partially health while Turkish policies address regulations on permanent residence, education and family reunion, more so than others. German immigrant integration policies seem to reflect assimilationism more explicitly, compared to other models due to the emphasis on cultural learning and cultural conformity. The Turkish case, too, reflects assimilationist elements as well as segregationist ones, due to policies favouring only certain types of immigrants. The new legal adjustments indicate both continuities and divergences with the past for both countries.