Pair implementation
İkili uygulamalar
  1. Tez No: 577660
  2. Yazar: ECE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET BARLO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tezde, tam bilgi altında uygulamalar, toplumdaki her bireyin bir diğeriyle ikili eşlestiği durumlar (ikili-yapılar) için incelenmektedir. Bu analiz için, öncelikle yeni bir denge nosyonu olarak ikili-Nash dengesini ve bununla ilgili ikili-tekdüzelik kavramını tanımlayıp, bu ikili-tekdüzelik koşulunun sosyal seçim kurallarının ikili-Nash dengesi altında uygulanması (ikili-uygulama) için gerekli koşul oldugunu gösteriyoruz. Devamında, ikili-uygulanabilirlik koşulunu tanımlayarak bu koşulun sosyal seçim kurallarının ikili-uygulamaları için yeterli olduğunu kanıtlıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar, Maskin (1999) and Moore and Repullo (1990) tarafından kurulan Nash uygulamaları sonuçlarının toplumda ikili-yapılara uyarlanmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the implementation problem under complete information in a societal environment where all agents are grouped in pairs. We introduce a new equilibrium notion called pair-Nash equilibrium and define a related pair-monotonicity notion on social choice rules and show that it is necessary for implementation in pair-Nash equilibrium, i.e., pair-implementation. Moreover, we introduce the pair-implement ability condition and prove that it suffices for pair-implementation. Our results extend implementation results of Maskin (1999) and Moore and Repullo (1990) to the pair-structure.