(first) love: Comparative analysis of gay experience as a teenage during the coming-of-age
(ilk) aşk: Genç yetişkinlik sürecindeki ergen'in eşcinsellik deneyiminin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 577661
  2. Yazar: SÜLEYMAN BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, İngilizce ve Türkçe dillerinde eserler veren Andre Aciman ve Yalçın Tosun'un metinlerinin, queer perspektiften karşılaştırmalı analizi yapılmaktadır. Tezin amacı, Aciman'ın Call Me by Your Name romanıdaki, ve Tosun'un bazı hikayelerineki erkek eşcinsel arzu temsillerine odaklanarak, homonormativiteyi“queer”leştirmektir. Bu arzu, karakterlerin başka erkeklerle eşcinsel ilişkiler yaşamalarına ragmen açık bir kimlik beyanında bulunmadıkları için,“gay deneyimi”olarak adlandırılmaktadır. Karakterlerin cinsellikleri netleştirilmediği için, açık bir“gay kimliği”beyanı yoktur. Tezde, özellikle, yetişkinliğe geçiş evresindeki genç erkeklerin eşcinsellik deneyimlerini incelemektedir. Tezde bu evre erken genç yetişkinlik dönemi ve/veya öncesi, ergenlik ve ergenlikten yetişkinliğe geçiş ve gençlik dönemleri için kullanılmaktadır. Toplumsal cinsiyet, cinsellik ve Queer teorilerinden faydalanarak, bu tez gay deneyiminin yazarlar tarafından sunulan benzerliklerini ve farklılıklarını, sınıf ve etnisite. Bu sayede, tek tip uyumlu bir gay kimliğini idealleştiren homonormativiteyi“queer”leştirme amacı taşımaktadır. Queer bir perspeklifle, tez, gay deneyimlerinin ve ifadelerinin farklı hususlarını bir araya getirerek homonormaviteyi normatif kuralların bir sonucu olarak sorgulamaktadır. Bu hususların altını çizerek, bu tez homonormativiteye karşı alternatifler sunmaya ve farklı kimliklerden ve ifadelerden oluşan bir global gay kimliğine katkı yapmaya çalışmaktadır. Hem Aciman hem de Tosun Batı dışı istisnalar kurguladıklarından, metinleri ideal Beyaz homonormativiteyi“queer”leştirmek için işlevseldir. Çünkü, bu Batı dışı bireylikler homonormativiye tarafından sınırlandırılan gay deneyimini genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively analyzes two authors who produce in English and Turkish, who are Andre Aciman and Yalçın Tosun, through a queer lens. The aim of the thesis is to“queer”homonormativity by focusing representations of the male same-sex desire existing in Call Me by Your Name by Aciman and selected short stories by Tosun, which is referred as“gay experience”as characters don't necessarily identify as gay despite having same-sex encounters with other men. Thus, their sexualities are left blurred, meaning there is no clear self-expression of“gay identity”. Specifically, the thesis explores gay experiences of young men during coming-of-age periods, used to refer to the period of pre- or early period of young adulthood, adolescence, puberty or teenage periods. Drawing on theories on gender, sexuality and the Queer, the thesis compares the similarities and differences of gay experience presented by these two authors in relation to issues like class and ethnicity. By doing so, it aims to queer homonormativity, which idealizes a singular and conformist gay identity. Having the queer approach, the thesis brings together different particularities of gay experiences or expressions to challenge homonormativity as the production of normative codes. Underlying these particularities, the thesis tries to pose alternatives to the homonormativity and to contribute to a global identity, consisting of different expressions. Since both Aciman and Tosun narrate non-Western particularities, their works are functional to deconstruct the ideal White homonormativity. For, these non-Western experiences add up to the gay experience that is limited by this homonormativity.