Understanding peace perceptions of islamic actors concerning the peace process in Turkey and their normative proposals for achieving peace
İslami aktörlerin Türkiye'deki barış sürecine ilişkin olarak barış algılarını ve barışa ulaşmak için önerdikleri normatif değerleri anlamak
- Tez No: 577672
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü alanında dini normların ve aktörlerin barışa pozitif katkısı üzerine yapılan literatür çalışmaları artış gösteriyor. Bir yandan çatışmaların ortaya çıkışında ve tırmanışa geçmesinde dini bir faktör olarak kabul eden literatürün yanısıra, diğer grup araştırmacılar dini, barışçıl bir çevrenin yaratılmasında kolaylaştırıcı bir etki olarak ele alıyor. Bu araştırmacılar, barışa katkıda bulunabilecek dini değerlerin çokluğuna vurgu yapıyor. Dini aktörlerin ve normların Türkiye'nin Kürt meselesi bağlamında barışa olumlu katkıda bulunma potansiyellerini araştırmak üzere, bu tez çalışması dini aktörlerin çatışmalı bir ortamda barış anlayışlarını ve barışa ulaşmak için önerdikleri normative değerleri araştırmaktadır. Dini aktörlerin, ideolojik tutum bağlamında homojen olmadıkları göz önünde bulundurularak, bu tez çalışması ideolojik tutumun dini aktörlerin barışa dair dini normları yorumlamaları üzerindeki etkisini de araştırmaktadır. Türkiye'deki barış süreci (2013-2015), dini aktörlerin barış algılarını ve onların ideolojik tutumlarının dinin barışa dair değerlerini yorumlamalarında etkisini anlamak amacıyla vaka çalışması olarak ele alınmıştır. Bulgulara göre, ideolojik tutum farklılıklarına rağmen dini aktörlerin barışa dair önerdikleri ortak dini değerlerin mevcut olduğu anlaşılmıştır. Kadın dini aktörlerin varlığı her ne kadar yeterince tanınmasa da, kadın katılımcıların kapsayıcı barış algıları onların çatışmaların çözümünde oynayabilecekleri roller üzerine yapılacak başka çalışmalara ihtiyaç olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, barışa katkıda bulunabilecek dini aktörlerin özelliklerinin neler olması gerektiği konusundaki tartışma tezde öne sürülen bir diğer tartışmayı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The literature on religious norms and actors' positive contribution to peace has been growing in the field of conflict resolution. While some discussions concerning 'religion' have been regarded its role as a sparking factor for the emergence and the escalation of conflicts, it has been accepted by another branch of scholars as a facilitating instrument for creating a peaceful environment. Those, who side with the positive contribution of religious norms and actors to peace, highlight the multiplicity of religious values in the pursuit of peace. To examine the potential role of religious norms and actors for peace in Turkey's Kurdish issue, this study investigates peace understanding of religious actors in Turkey and their normative recommendations for peace in a conflictual environment. By considering that religious actors are not homogenous in terms of their ideological stance, this thesis also examines the effect of religious actors' ideological stance in their understanding of peace and religious norms. Turkey's peace process (2013-20115) was utilized as a case study in exploring their perception of peace. The findings show that despite ideological differences of the religious actors, certain Islamic norms were commonly emphasized by them to promote 'peace.' Although women religious actors as contributors to peace may not be adequately recognized, the inclusive understanding of women participants implies the need for both further examination of their role in conflict resolution. Besides, what the characteristics of religious actors, who might contribute to peace, should be constitutes another discussion presented in this thesis.