Normal veya ikili öğrenim gören 12-13 yaş grubundaki çocukların fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
The analysis of physical activity levels of 12- and 13- year-old children in normal pr double shift school
  1. Tez No: 577673
  2. Yazar: PINAR ÖZTÜRK EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN IŞIK, DOÇ. DR. AYDA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Normal veya ikili öğrenim gören, aktif ulaşım kullanmayan ve yapılandırılmış spor aktivitesine katılmayan 12 ve 13 yaşlarındaki çocukların beden eğitimi dersinde, okul sırasında, okul dışında, hafta içi, hafta sonu ve tüm hafta için günlük adım sayılarını incelemek ve önerilen düzeyde olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş ortalamaları 12.5±0.5 olan 60 öğrenci katılmıştır. Çocuklardan Fitbit Flex 2 marka akselerometreyi 7 gün boyunca dominant el bileklerine giymeleri istenmiştir. Günde en az sekiz saat olması koşuluyla hafta içi en az dört gün, hafta sonu en az bir günlük verisi olan çocukların verileri çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to analyze the average daily step counts of 12- and 13-year-old children in normal or double shift according to the certain time periods. Methods: Sixty students with a mean age of 12.5±0.5 participated in this study. Children were asked to wear FitbitFlex 2 acceloremeter on their dominant wrist. Data were collected from children for seven days (minimum four weekdays and one weekend day).