Populism, failures, and a sense of crisis
Popülizm, bozulmalar ve kriz algısı
- Tez No: 577675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Popülizm literatürü uzmanları, krizi çoğunlukla popülizmin ortaya çıkışındaki nedensel bağımsız kilit unsurlardan biri olarak görürler. Bu çalışma, krizi hali hazırda bulunan tetikleyici bir öğe olarak görmek yerine, onun algısal boyutunu dikkate almakta, krizi aslında bozulmalar olarak görmekte ve bozulmaların yalnızca kriz olarak algılandıklarında kriz olabileceklerini kabul etmektedir. Bu çalışma Benjamin Moffitt'in popülizmin iktidarda kalma becerisinin bozulmaları kriz olarak ebedileştirme becerisine dayandığı iddiasına odaklanmaktadır. Ernesto Laclau'nun popülizm anlayışını baz alarak, Türkiye vakası için bu iddianın doğru olup olamayabileceğini kontrol etmek için, yakın dönem ekonomik bozulma dönemleri örnek olay incelemeleri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemlerinin içerik analizini birleştirilerek karma yöntem ile keşifsel bir araştırma yürütülmüştür. Bozulma dönemlerine odaklanılırken, Erdoğan'ın söylemleri Türkiye halkının kriz algısını arttırabilme potansiyel becerilerine göre kategorize edilmiştir. Halktaki kriz algısındaki ve AKP'ye olan seçmen desteğindeki değişimler sunulurken, Erdoğan'ın kriz derinleştirici popülist retoriğinin kriz reddedici popülist retoriğinden daha yüksek olup olmadığı her örnek olay için kontrol edilmiştir. Bu yolla, Erdoğan'ın, Moffitt'in Hugo Chávez için kullandığı“popülist”profile uyup uymayabileceğini bulmak için nedensel değil fakat keşifsel bir çalışma yürütülmüştür. Fakat, bozulma dönemleri sayısının azlığı ve söylemsel veri kısıtları gibi şartlar altında, bulgular Erdoğan'ın bu“popülist”profile uymayabileceğine işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Scholars of populism literature mostly view crisis as one of the key causal independent factors for the emergence of populism. Instead of viewing crisis as an available initiator element, this study takes into account its perceptual dimension, views crisis indeed as failures, and accepts that they can only become crisis when they are perceived as crisis. This study aims to focus on Benjamin Moffitt's claim that the ability of populism to remain power depends on its perpetuation failures as crisis. As taking Ernesto Laclau's conception of populism as a base, to check whether this claim may seem to be true for Turkish case, a mixed method exploratory research has been run by combining case studies of recent economic failure periods with content analysis of president Recep Tayyip Erdoğan's discourses. While focusing on periods of failures, Erdoğan's discourses have been categorized according to their potential ability to rise crisis perception of the people of Turkey. Whether Erdoğan's crisis emphasizing populist rhetoric is greater than his crisis denying populist rhetoric has been checked per each case, while changes in sense of crisis of the people and support of the electorate to AKP have been presented. In that way, not an explanatory but an exploratory study has been run to find out whether Erdoğan may fit the“populist”profile that Moffitt uses for Hugo Chávez. However, under conditions like small number of cases and constraints of discursive data, findings point out Erdoğan may not fit such“populist”profile.