Efficient and incentive compatible community mediation
Bir toplumda verimli ve manipülasyona kapalı arabulucuk
  1. Tez No: 577676
  2. Yazar: HANDE NUR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Arabuluculuk sistemi alternatif uyuşmazlık çözüm sistemleri arasında oldukça popüler ve büyüyen bir endüstri haline gelmiştir. Bu makale, arabuluculuk sistemini bir mekanizma tasarımı problemi olarak analiz ediyor ve bir topluluk için bireysel rasyonel, verimli ve ma- nipülasyona kapalı arabuluculuk kuralı inşa ediyor. Tarafların arabuluculuğa konu olan anlaşmazlık üzerindeki tercihleri herkes tarafından bilinirken, masadan kalkma haklarını nasıl kullanacakları her taraf için özel bilgidir. Kesten ve Özyurt'un (2019) makalesinden farklı olarak bu makale, uyuşmazlık ikiden fazla taraf arasında olduğunda dahi istenen sonuca ulaşılacak bir mekanizma arıyor. Sonuçta, eğer taraflar sadece bir konu üzerinde anlaşmazlığa düştüyse, istenen arabuluculuk kuralı bulunamıyor. Eğer anlaşmazlığa düşülen konu sayısı birden fazlaysa, bazı varsayımlar altında istenen sonuca ulaşılıyor.
Özet (Çeviri)
Mediation is a highly popular alternative dispute resolution system and a growing indus- try. I analyze mediation as a mechanism design problem and construct an individually rational, efficient and incentive compatible mediation rule for a community when prefer- ences over alternatives are common knowledge and ranking of the outside option is not. Different than Kesten and Özyurt (2019), this paper offers a mechanism when the dispute occurs among a community which has more than two parties. If there exist a single issue to dispute, we cannot construct the intended mediation rule. However, if there are more than one issue to dispute, under some assumptions we can find a possibility result.